Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Edithosts je projekt pro blokování reklam, zvýšení bezpečnosti a ochranu soukromí. Nově (od února 2016) blokuje i reklamy distribuované prostřednictvím IPv6 protokolu.
Edithosts je editor souboru /etc/hosts, periodicky stahuje a aktualizuje černou listinu. Program se umí sám aktualizovat. Ve výchozím nastavení nemusí uživatel nic měnit nebo nastavovat.
Program je ideální možností pro blokování otravných reklam, sledování a zvýšení bezpečnosti již na úrovni operačního systému. Na rozdíl od doplňků pro prohlížeče pracuje již na úrovni operačního systému a nezpomaluje prohlížeče tak jako doplňky typu Adblock Plus. Edithosts funguje nezávisle na prohlížeči.
Program jednoduše nainstalujete a již se nemusíte o nic starat. Funguje bezúdržbově a automaticky, včetně aktualizací černé listiny nechtěných webů a samotného programu.
Program umí i dočasnou deaktivaci blokování, po nastavené době v konfiguračním souboru se blokování opět zapne.
Celý program je v bashi, takže je pro uživatele jednoduše čitelný a konfigurovatelný.
Postup pro instalaci
ujistěte se, že máte operační systém Linux, máte nainstalovaný git, jste root nebo máte právo sudo.
V terminálu následně zadejte níže uvedené
cd /tmp
git clone https://github.com/jiri001meitner/edithosts.git
edithosts/install.sh
Mini popis jednotlivých komponent
/opt/edithosts/uninstall.sh
- slouží k odinstalaci programu a vrácení všech nastavení
/opt/edithosts/autoupdate.sh
slouží ke kontrole aktualizací programu a k následné aktualizaci
/etc/cron.monthly/updateprogramuedithosts
je shodné s výše uvedeným autoupdate.sh a slouží k periodické měsíční kontrole aktualizací programu a k následné aktualizaci
/opt/edithosts/cron.weekly-edithosts
slouží k aktualizaci černé listiny
/etc/cron.weekly/edithosts
je shodné s výše uvedeným cron.weekly-edithosts a slouží k týdenní automatické aktualizaci černé listiny.
/opt/edithosts/edithosts.sh
slouží pro editaci uživatelské části /etc/hosts (části bez černé listiny, která je oddělená) ve vašem oblíbeném editoru./opt/edithosts/gethosts.sh
slouží pro ruční aktualizaci černé listiny a sloučení s uživatelsky editovatelnou částí, tento script je spouštěn ostatními částmi prorgamu./opt/edithosts/temporarilydisableblocking.sh
slouží pro dočasnou deaktivaci blokování, ta je nastavena na 10 minut. Dočasnou deaktivaci můžete provést i napsáním prostého příkazu temporarilydisableblocking do terminálu.
Prostředí: | Konzole, Příkazové rozhraní, Textové rozhraní |
Licence: | BSD |
Domovská stránka: | http://edithosts.meitner.cz (287×) |
Adresa ke stažení: | http://edithosts.meitner.cz |
Je alternativou k: | Hosts File Editor, HostsMan, Win Hosts File Editor, Disconnect, Host Mechanic, Adblock Plus, Adblock, Ghostery, Change Hosts |
Počet uživatelů: | |
Dokument vytvořil: beer, 17.6.2014 16:23 | Poslední úprava: beer, 26.2.2016 14:21 | Historie změn | Zobrazeno: 2366×
Tiskni
Sdílej: