Byla vydána verze 7.0 open source platformy pro správu vlastního cloudu OpenNebula (Wikipedie). Kódový název nové verze je Phoenix. Přehled novinek v poznámkách k vydání v aktualizované dokumentaci.
E-mailový klient Thunderbird byl vydán ve verzi 140.0 ESR „Eclipse“. Jde o vydání s dlouhodobou podporou, shrnující novinky v upozorněních, vzhledu, správě složek a správě účtů. Pozor, nezaměňovat s průběžným vydáním 140.0, které bylo dostupné o týden dříve.
Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.
Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Cathode Ray Dude v novém videu ukazuje autorádio Empeg Car (později Rio Car) z let 1999–2001. Šlo o jeden z prvních přehrávačů MP3 do auta. Běží na něm Linux. Vyrobeno bylo jen asi pět tisíc kusů, ale zůstala kolem nich živá komunita, viz např. web riocar.org.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Interpret a kompilátor jazyka Scheme. Scheme je dialektem jazyka Lisp. Jedná se o Lisp-1 jazyk (funkce je prvotřídním objektem), který do Lispu přinesl dynamic binding, closures, call-with-continuation, hygienická makra a přesně definovanou tail rekurzi. Standardem pro tento jazyk je RnRS (Revised^n Report on the Algorithmic Language Scheme), aktuálně R6RS.
PLT Scheme je souhrný název pro produkty MzScheme (vlastní interpreter a kompiler jazyka Scheme), DrScheme (obsahuje MzScheme a přidává podporu GUI), PlaneT (balíčky, podobně jako třeba Gem pro ruby).
Hlavní výhodou této implementace je přítomnost IDE rovnou v distribuci DrScheme, propracovaná dokumentace, podpora JIT, možnost rovnou volat funkce z dynamických knihoven, popřípadě lze použít jako knihovna pro jazyk Scheme ve vlastním programu. Umožňuje rovněž vytvářet přímo spustitelné programy.
Prostředí: | Příkazové rozhraní, Konzole, X Window System, Textové rozhraní, GTK+ |
Licence: | LGPL |
Domovská stránka: | http://www.plt-scheme.org/ (69×) |
Adresa ke stažení: | http://download.plt-scheme.org/drscheme/ |
Počet uživatelů: | |
Dokument vytvořil: Honza "tux" Friesse, 1.2.2008 19:04 | Zobrazeno: 1771×
Tiskni
Sdílej: