Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
D je velmi mladý (konečná specifikace verze 1.0 (PDF) vyšla na jaře 2007) high-level programovací jazyk s přístupem k low-level interface. Začal jako redesign C++ k větší praktičnosti. Kromě C/C++ se inspiruje Javou, Pythonem a trochu i C#, Ruby a jiné. Podporuje imperativní programování, objektové, aspektové, generic/meta, funkcionální (od verze 2) a konkurentní (od verze 2).
Zachovává ABI kompatibilitu s C a částečně i s C++, což umožňuje přímé linkování proti C knihovnám. Oproti C a C++ má navíc funkce jako moduly (a jejich symbolický import jako v Pythonu), velkou standardní knihovnu, funkce plánované až pro C++0x (lambda funkce, variadic templates), dynamická pole a hash mapy, funkcionální programování, mixins a další. Neobsahuje žádný preprocesor - vše se dá udělat přímo v jazyce.
Nevýhodou momentálně je nepodpora tvorby shared knihoven (v GDC kompilátoru v podstatě vyřešeno) a občasná nevyspělost standardní knihovny.
V současnosti je ve vývoji verze 2.0, která je doporučována pro nové projekty a umí spoustu věcí navíc (i když odstraňuje část kompatibility s 1.0 - většinou řešitelné přes 'sed').
Dostupné kompilátory:
Digital Mars DMD (backend single-user licence se zdrojovým kódem, frontend GPL) - referenční kompilátor, Linux 32/64, OS X 32/64, Windows 32/64, FreeBSD 32/64, D 1.0 a 2.0. (momentálně nedodělaná 64bit podpora - plánovaná pro devel release a skoro hotová)
GDC (využívá GCC backend, GPL) - asi nejvyspělejší D kompilátor, funguje bez větších potíží jak 32 tak 64 na několika platformách, D 1.0 a 2.0. Umí použít GCC 4.1 - 4.5 (4.6 ve vývoji).
LDC (využívá LLVM, BSD 3-clause licence) - vyspělý D 1.0 kompilátor bez větších potíží, D 2.0 podpora ve vývoji (skoro hotová a z velké části funguje)
Prostředí: | Konzole |
Licence: | Komerční, BSD, Jiná, GPL |
Domovská stránka: | http://dlang.org (291×) |
Adresa ke stažení: | http://dlang.org/download.html |
Počet uživatelů: | |
Dokument vytvořil: Fluttershy, yay!, 30.10.2007 20:45 | Poslední úprava: Georgeek, 13.11.2014 10:47 | Další přispěvatelé: AsciiWolf, ---- | Historie změn | Zobrazeno: 2667×
Tiskni
Sdílej: