U příležitosti oslav sedmi let prací na debianím balíčku vyšlo GPXSee 13.33. Nová verze přináší rychlejší vykreslování vektorových map a vylepšení/doladění nového stylu pro OpenAndroMaps/Mapsforge mapy. Kdo by rád OSM mapy v "prémiovém" barevném schématu a nechce čekat až nová verze dorazí do jeho distribuce, nalezne zdrojové kódy na GitHubu.
Tým Google Quantum AI představil kvantový čip Willow se 105 qubity.
Byla vydána nová verze 257 správce systému a služeb systemd (GitHub).
RPCS3 (Wikipedie), tj. open source emulátor Sony PlayStation 3, nově oficiálně běží také na architektuře arm64. Podporován je Apple Silicon (YouTube) je i Raspberry Pi 5 (YouTube).
Jaký byl rok 2024 ve vyhledávání Googlu? Mistrovství světa v hokeji, triumf Davida Pastrňáka, Robert Fico nebo loučení s herečkou Simonou Postlerovou. To jsou některá z témat, která letos nejvíce rezonovala ve vyhledávání na Googlu. Češi s velkým zájmem zjišťovali, proč je přestupný rok, a s podobnou intenzitou hledali důvod absence Zdeňka Chlopčíka ve StarDance. Kompletní žebříčky včetně globálních a další zajímavosti.
Chatbot Grok AI je nově pro uživatele sítě 𝕏 zdarma (návod). S omezením 10 zpráv za dvě hodiny a tři obrázky za den.
GNU Shepherd (Wikipedie) dospěl do verze 1.0.0. Po 21 letech. Jedná se o init systém a správce služeb napsaný v Guile Scheme. Původně se jmenoval GNU dmd (Daemon managing Daemons). Používá se v systému GNU Guix.
GNUnet (Wikipedie) byl vydán v nové major verzi 0.23.0. Jedná se o framework pro decentralizované peer-to-peer síťování, na kterém je postavena řada aplikací.
Odešla Barbora Bühnová, propagátorka IT mezi ženami. Docentka a proděkanka Fakulty informatiky Masarykovy univerzity vedla řadu výzkumných týmů s orientací na softwarové architektury a patřila ke spoluzakladatelkám neziskové organizace Czechitas. Zemřela po dlouhé nemoci ve čtvrtek 5. prosince ve věku 43 let.
V únoru představený AI generátor realistických videí z textového popisu Sora od OpenAI je dnešním dnem dostupný uživatelům ChatGPT Plus a Pro. Ne však uživatelům v EU.
Jeden z nejstarších programovacích jazyků. První kompilátor FORTRANu vznikl 1957 v IBM. Jednalo se o optimalizovaný kompilátor, protože v tehdejší době by málo kdo používal programovací jazyk, jehož rychlost by nebyla srovnatelná s assemblerem. Tento jazyk byl a stále je používán vědci pro psaní aplikací provádějících náročné numerické výpočty. Postupným vývojem vzniklo několik norem jazyka FORTRAN, které se neoficiálně označují jako FORTRAN IV, FORTRAN 66, FORTRAN 77, FORTRAN 90, FORTRAN 95 a FORTRAN 2003.
Je dostupných několik svobodných i komerčních kompilátorů FORTRANU, z těch svobodných bych uvedl GNU FORTRAN, který je součástí GNU Compiler Collecion. Z těch komerčních pak kompilátor od Intelu, který má například podporu pro OpenMP knihovnu, automatickou paralerizaci a spoustu dalších věcí.
Prostředí: | Konzole |
Licence: | Jiná |
Počet uživatelů: | |
Dokument vytvořil: Käyttäjä 11133, 9.7.2007 22:22 | Poslední úprava: Käyttäjä 11133, 27.2.2011 15:04 | Další přispěvatelé: Ses | Historie změn | Zobrazeno: 3346×
Tiskni Sdílej: