Rakudo (Wikipedie), tj. překladač programovacího jazyka Raku (Wikipedie), byl vydán ve verzi 2023.05. Programovací jazyk Raku byl dříve znám pod názvem Perl 6.
Linux Foundation Europe představila projekt RISE (RISC-V Software Ecosystem), jehož cílem je urychlit vývoj open source softwaru pro architekturu RISC-V.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu pro jednodeskové počítače na platformě ARM, byl vydán ve verzi 23.05. Přehled novinek v Changelogu.
Minulý týden proběhla openSUSE Conference 2023. Mimo jiné bylo oznámeno přejmenování systému MicroOS Desktop. MicroOS Desktop GNOME byl přejmenován na openSUSE Aeon a MicroOS Desktop Plasma na openSUSE Kalpa.
Thom Holwerda z OSnews si všímá, že vývoj operačního systému MINIX je prakticky mrtvý. Jeho hlavní autor, Andrew Tanenbaum, formálně odešel do důchodu v roce 2014 a příspěvky do kódu v následujících letech vůbec ustaly. Stav projektu shrnuje diskuze z roku 2020. Sice vyšlo najevo, že Intel používal MINIX v Management Engine, ale změny nezveřejňoval.
Google Chrome 114 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 114.0.5735.90 přináší řadu oprav a vylepšení (YouTube). Vypíchnut je CHIPS (Cookies Having Independent Partitioned State). Opraveno bylo 16 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Byly zveřejněny prezentace a videozáznamy přednášek a fotografie z česko-slovenského setkání poskytovatelů přístupu k internetu, provozovatelů telekomunikačních sítí, registrátorů domén a provozovatelů počítačových sítí a technických nadšenců CSNOG 2023 (Czech and Slovak Network Operators Group) konaného 16. a 17. května ve Zlínu.
Soutěž amatérských robotů Robotický den 2023 proběhne v neděli 4. června v Kongresovém centru Praha.
V Tchaj-peji probíhá počítačový veletrh COMPUTEX 2023. Firmy představují své novinky. Nvidia například superpočítač DGX GH200 AI.
Vyšla nová verze XMPP (Jabber) klienta Gajim. Nejvýznamnější novinkou je integrace OMEMO pluginu přímo do jádra aplikace, takže již není třeba plugin samostatně instalovat. Přehled dalších novinek je dostupný na oficiálních stránkách. Gajim je vytvořen v jazyce Python s využitím knihovny GTK a vedle Linuxu jej lze vyzkoušet i na platformách MacOS a Windows.
Mám problém s použitím příkazu \cline v tabulce v LaTeXovém dokumentu. Dokument jsem nejprve překládal pod MIKTeX 2.5, nyní jsem aktualizoval na verzi 2.9 a při překladu se mi to zastaví na hlášce:
Runaway argument?
2-11\@nil
! Paragraph ended before \@cline was complete.
<to be read again>
\par
V diskuzích jsem našel, že by mohl být problém s parametrem "split" (\usepackage[split]{czech}), ale tohle ve svém dokumentu použité nemám. Nepomáhá aní fígl s
{\begingroup \standardhyphens
\cline{2-11}
\endgroup}
ani
\standardhyphens
\cline{2-11}
\splithyphens
Nevím jak dál. Netušíte někdo kde by mohl být problém? Potřeboval bych to vyřešit a nebo alespoň nějak obejít. Cílem je, mít v tabulce (prostředí tabular*) několik horizontálních řádků od 2. do 11. sloupečku (tedy mimo 1.). Předem díky za rady.
Řešení dotazu:
Paragraph ended before \@cline was complete.
" může být problém i v tom, že se tazatel do makra, které není definované jako \long
pokusil předat parametr obsahující konec odstavce. Ale vzhledem k tomu, že netuším, k čemu to makro slouží a jak je definované, netroufám si posoudit, jestli je to chyba jeho nebo makra.
Problém je v tom, že includujete něco, co vám změnilo kategorii znaku '-
' na 13, takže po expanzi \cline{2-11}
na
\@cline 2-11\@nil
není správně přiřazen parametru #1 hodnota '2-11
'. Můj tip je nějaký styl, který nastavuje '-
' jako aktivní kvůli správnému dělení. Čisté řešení je takový styl vyhodit, protože bude zaručeně kolidovat i se spoustou jiných věcí, rychlý workaround je dočasně přepsat kategorii '-
' zpátky na 12.
Je to možné, každopádně to je takto v šabloně kterou mám danou a neměl bych ji měnit. Takže pro mě by bylo zajímavé to s tím "přepsat kategorii '-' zpátky na 12". Můžete být prosím konkrétní?
Potřeboval bych něco ve smyslu
{ \neco_tu__docasne_zmenim
\cline{2-11} %ted uz funguje}
nebo
\neco_tu__docasne_zmenim
\cline{2-11} %ted uz funguje
\zase_to vratim
Ony ty \being{tentononc} ... \end{tentononc}
asi budou v sobě obsahovat skupinu, takže nejspíš bude stačit do některého z těch bloků vložit
\catcode`\-=12
Vypadá to, že např. hned za \begin{table}
by to mohlo fungovat.
Zkoušel jsem také přijít na to, který styl páchá tu aktivní pomlčku a zdá se, že tohle zvěrstvo má na svědomí LaTeX sám. Ještě že ho nepoužívám…
Super, vložení \catcode`\-=12 za \begin{table} pomohlo. Velice Vám děkuji za pomoc!
Ještě drobný dotaz, mění se tímto ta kategorie znaku '-' globálně, nebo jen jednorázově v prostředí 'table', ve kterém je vložen ten řádek viz víše?
\begin{table} ... \end{table}
obsahuje skupinu, takže jen lokálně.
% Vyřešení problému s aktivní pomlčkou např. v \cline a \pdfpages: % Balíček babel nastaví pomlčku - na aktivní znak, protože česká typografie % vyžaduje při dělení spojených slov např. "česko-anglický" opakování spojovníku % i na dalším řádku. To ovšem způsobuje chyby v příkazech \cline nebo \pdfpages. % Pokud na tento problém narazíte, pak ho vyřešte jednou z následujících možností: % 1. Tabulky, ve kterých příkaz \cline použijete, obalte následovně: % \shorthandoff{-} \begin{tabular} ... \end{tabular} \shorthandon{-} % 2. Aktivujte výše uvedené pro všechny tabulky v dokumentu odpoznámkováním tohoto: % \usepackage{etoolbox} % \preto\tabular{\shorthandoff{-}} % 3. Vypněte aktivní pomlčky globálně v celém dokumentu odpoznámkováním tohoto: % \AtBeginDocument{\shorthandoff{-}}
Tiskni
Sdílej: