OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Řešení dotazu:
A jen co se zeptám, najdu ve svých hledáních na Googlu lepší řešení. To zní \null\vfill.
Nicméně mi to stále nezodpovědělo na to, proč se tak LaTeX chová.
Nechová se tak LaTeX, chová se tak TeX. Zjednodušeně řečeno se při skládání stránky ignorují všechny vertikální mezery na jejím začátku, aby vám každou chvíli stránka nezačínala níž jen proto, že tam zrovna vyšla nějaká vertikální mezera (odstavec, nadpis apod.). Pokud explicitně chcete začít stránku vertikální mezeru, je potřeba nad ni dát něco, co není mezera, ale není to vidět.
Podrobnější (a přesnější) vysvětlení viz Knuthův The TeXbook nebo Olšákův TeXbook naruby.
Čistší než "neviditelný odstavec" je vodorovná čára nulové výšky, tj. \hrule height 0pt\vfill
Případně lze jít víc do hloubky a použít \shipout\vbox{}\advancepageno
, ale to by možná kolidovalo s LaTeXovou output routine.
\vfill
může být málo, pokud za tím odstavcem hned neuděláte \break
, protože jinak vám za něj může vyjít buď pevná mezera nebo automatický \vfill
např. z konce textu nebo konce kapitoly.
\vbox to \vsize{}
Nějakou knížku pro plain TeX jsem z více než poloviny zchroustal, ale drtivou většinu už jsem z ní touto dobou zapomněl. LaTeX je moudřejší volba.
Na TeXbook naruby se podívám, díky.
\hskip 3pt plus1fil
, tak nechápavě hledám kučeravé závorky a při spatření tabulky pomocí \halign
prchám s křikem do tmy...
Tiskni
Sdílej: