Probíhá Meta Connect 2023. Společnost Meta představuje své novinky v oblasti AI a virtuální, smíšené a rozšířené reality. Představeny byly nové chytré brýle Ray-Ban | Meta a headset Meta Quest 3.
Eben Upton oficiálně představil (YouTube) nové Raspberry Pi 5 (YouTube). Je více než 2x výkonnější než jeho předchůdce, model 4B.
Byl vydán (YouTube) Counter-Strike 2. Nativně také pro Linux. Jedná se o největší technologický skok v historii této populární herní série.
Richard Stallman vystoupí v Praze s přednáškou Free Software And Your Freedom. V sobotu 30. září ve 14:30 na Pedagogické fakultě UK a v neděli 1. října v 18:00 hodin v rámci konference Hackers Congress Paralelní Polis.
Byla vydána verze 6 s kódovým název Faye linuxové distribuce LMDE (Linux Mint Debian Edition). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Linux Mint vychází z Ubuntu. LMDE je postaveno na Debianu.
Byly publikovány informace o novém bezpečnostním problému pojmenovaném GPU.zip (paper, GitHub). S vlastním logem. Jedná se o možný útok postranním kanálem na grafickou kartu (GPU). Proces může "krást pixely" jinému procesu.
Projekt GNU dnes slaví 40. výročí. Přesně před čtyřiceti lety, 27. září 1983, Richard Stallman oznámil, že se chystá napsat s Unixem kompatibilní operační systém GNU (Gnu's Not Unix). Hlavní oslava a setkání hackerů probíhá ve Švýcarsku ve městě Biel/Bienne. Na programu je také přednáška Richarda Stallmana.
Byl vydán Mozilla Firefox 118.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání, poznámkách k vydání pro firmy a na stránce věnované vývojářům. Vypíchnout je nutno automatický lokální strojový překlad webových stránek. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 118 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byla vydána nová major verze 15.0.0 softwaru OCRmyPDF pro přidávání textové vrstvy k naskenovaným PDF dokumentům (PDF/A). Přehled novinek v poznámkách k vydání. OCRmyPDF využívá pro optické rozpoznávání znaků (OCR) engine Tesseract.
Karel Matějka zveřejnil druhé demo své chystané hry Bzzzt. Kromě verze pro Windows a macOS je dostupná i verze pro Linux. Plná verze hry má vyjít zanedlouho.
Řešení dotazu:
A jen co se zeptám, najdu ve svých hledáních na Googlu lepší řešení. To zní \null\vfill.
Nicméně mi to stále nezodpovědělo na to, proč se tak LaTeX chová.
Nechová se tak LaTeX, chová se tak TeX. Zjednodušeně řečeno se při skládání stránky ignorují všechny vertikální mezery na jejím začátku, aby vám každou chvíli stránka nezačínala níž jen proto, že tam zrovna vyšla nějaká vertikální mezera (odstavec, nadpis apod.). Pokud explicitně chcete začít stránku vertikální mezeru, je potřeba nad ni dát něco, co není mezera, ale není to vidět.
Podrobnější (a přesnější) vysvětlení viz Knuthův The TeXbook nebo Olšákův TeXbook naruby.
Čistší než "neviditelný odstavec" je vodorovná čára nulové výšky, tj. \hrule height 0pt\vfill
Případně lze jít víc do hloubky a použít \shipout\vbox{}\advancepageno
, ale to by možná kolidovalo s LaTeXovou output routine.
\vfill
může být málo, pokud za tím odstavcem hned neuděláte \break
, protože jinak vám za něj může vyjít buď pevná mezera nebo automatický \vfill
např. z konce textu nebo konce kapitoly.
\vbox to \vsize{}
Nějakou knížku pro plain TeX jsem z více než poloviny zchroustal, ale drtivou většinu už jsem z ní touto dobou zapomněl. LaTeX je moudřejší volba.
Na TeXbook naruby se podívám, díky.
\hskip 3pt plus1fil
, tak nechápavě hledám kučeravé závorky a při spatření tabulky pomocí \halign
prchám s křikem do tmy...
Tiskni
Sdílej: