Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
\uv{nejvyšší ...}
se přestane dělit. Už jsem podobný problém řešil, tak vím, čím to asi je a zkusil jsem před dělené slovo vložit mezeru : \uv{ nejvyšší}
. Podle předpokladu se slovo rozdělilo správně. Jen mezera mezi levými uvozovkami a slovem ja trapas. Tak jsem mezeru nahradil \uv{\hspace[0pt}nejvyšší}
a už to vypadá dobře. Jenže vkládat \hspace všude (nevím, který text se během úprav dostane na konec řádku) se mi nechce a navíc se obávám, že se takto může stát, že řádek se zlomí tak, že uvozovky budou jako poslední znak na řádku a text začne na řádku novém. Vyzkoušel jsem pár jiných maker v této situaci (např. \textbf{}
) a tento problém se nikde neobjevil.
Nevíte někdo, co s tím, popřípadě, je-li to chyba makra jako takového, na koho se obrátit s žádostí o úpravu? Používám Fedoru 23 a texlive přímo z této distribuce.
\uv
:
např. \renewcommand\uv[1]{\quotedblbase #1\textquotedblleft
není třeba v českém pravopise takové pravidlo?Není. (A nebylo by to pravidlo v pravopise, ale v typografických zvyklostech, ale není ani tam.) Spíš bych to viděl na technický problém, jestli se třeba místa možného dělení neurčují před aplikací maker nebo uvozovka není považována za součást slova (neznámý znak) a pak se nedokáže pro dané slovo najít místo pro dělení? Nechovají se takhle i jiná makra? Platí to samé i pro poslední slovo (i když neznámý znak na konci slova by dělení nemusel vadit)? Chová se to stejně, i když místa pro dělení vyznačíte přímo v textu (aby to nezáviselo na algoritmickém dělení nebo na slovníku)?
\uv{nev\-vyš\-ší}
je slovo děleno normálně, jak má.
4. Jak jsem psal, řešil jsem dřív podobný problém v diskusi: https://groups.google.com/forum/#!topic/cz.comp.cstex/U-v-o44UofI, kdy se nedělilo slovo za příkazem \marginpar{} . Nakonec to vyřešilo odstranění mezery před \marginpar{}
. V podstatě šlo o to, že makro \marginpar{}
vložilo před následující slovo něco, co způsobilo, že TeX to slovo pak nepovažuje za vhodné k dělení. Pokud je i v případě \uv{}
ten samý důvod, tak tu ovšem neplatí to samé řešení, protože v případě \marginpar{}
byl problém mezi makrem a následujícím slovem, a tedy šel řešit naúrovni textu, jenže tady je problém uvnitř makra \uv{}
, a tedy na úrovni textu neřešitelný (vložení mezery nepovažuji za řešení, redefinice makra není na úrovni textu).
\marginpar{}
). Napadá mne jediné, co by to makro mohlo dělat víc, než jen vkládat uvozovky – dělat „zavěšené uvozovky“, tj. uvozovky na začátku nebo na konci řádku vysouvat mírně za okraj textu. Dělá se to tak s interpunkcí na konci řádku, protože interpunkce dělá na řádku hlavně bílé místo, takže když vyjde na okraj a nevysune se ven, vypadá to, že je tam v okraji textu „zub“. V případě počátečních uvozovek pak má smysl dělat to samé na začátku řádku.
\uv{}
upravit.
Předpokládám, že je to tedy tím, že se uvozovky (nebo něco jiného) berou jako součást slovaSpíš ne. Jako součást slova se berou znaky, které mají nenulový [pre]\lccode[/pre], tedy převoditelné na malé písmeno. Problém bude v podmínkách, kdy je možné slovo dělit. Musí (mimo jiné) • před slovem (po přeskočení dalších znaků*) být mezera typu hglue. • za slovem (po přeskočení dalších znaků*) nebýt linka, box nebo písmeno. * další znak je znak s nulovým \lccode Tipuju, že samotné \uv bude v pořádku, ale problém bude až s uvozovkami, které jsou vkládané pomocí \clqq, \crqq. Našel jsem několik definic, ale nebyl jsem moudrý z toho, která se používá., zobrazit se mi to nepodařilo. Mezi nimi i takové, které obsah obalily do boxu, který zabrání dělení. Kromě zavěšených uvozovek třeba zachovávají spacefactor (řídí velikost mezery) tak, aby se řídil podle posledního písmene nebo posunují uvozovky o fous doleva/doprava.
{\leavevmode \clqq #1\crqq }
. \leavevmode
řeší problém na začátku odstavce. Pak je potřeba zjistit, co dělá problém, jestli \clqq
nebo \crqq
nebo obojí - podíval jsem se, jak se to chová, když to odeberu. Ukázalo se, ze \clqq
. Patrně tedy končí něčím jiným než mezerou typu glue*. Co s tím?
Nacpat tam mezeru nulové velikosti, která se nijak neprojeví. Tedy to, co jsi experimentálně zjistil. Tím se vyřeší problém s rozdělením slova, ale jak správně píšeš, vznikne nový - v této mezeře může nastat řádkový zlom a uvozovky zůstanou jako poslední znak na řádku. To už má jednoduché řešení, před tu mezeru se vloží \nobreak
, což zamezí zlomu. Pokud jsem nic neopomněl, je korektní řešení předefinovat \uv
jako {\leavevmode\clqq\nobreak\hskip0pt #1\crqq}
--
* Ve skutečnosti je tam ještě test, jestli to neběží v kompabilním módu. Příkaz, jak zjistit, jestli expanduje na výše uvedené je pár příspěvků níž.
** Může se lišit podle použitých balíků, zkoušel jsem to s kombinací
\documentclass[a4]{article}
\usepackage[czech]{babel}
\usepackage[utf8]{inputenc}
\usepackage[T1]{fontenc}
S takovou kombinací je \clqq
definované jako {\kern.1em\quotedblbase\kern-.0158em\relax}
, tedy skutečně končí kernem, ne mezerou typu glue.
\uviq
mi nefunguje a nefunguje. Ale pokud si nadefinuju vnořené uvozovky stejným způsobem jako je uvedená redefinice \uv
jen použiju \clq, \crq, \frqq, flqq
tak by to mělo fungovat taky korektně. Mám pravdu? Jen si musím ručně ohlídat úroveň, popřípadě dodefinovat nějaký čítač, což by taky mělo být v pohodě.
Díky
Tiskni
Sdílej: