Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
\uv{nejvyšší ...}
se přestane dělit. Už jsem podobný problém řešil, tak vím, čím to asi je a zkusil jsem před dělené slovo vložit mezeru : \uv{ nejvyšší}
. Podle předpokladu se slovo rozdělilo správně. Jen mezera mezi levými uvozovkami a slovem ja trapas. Tak jsem mezeru nahradil \uv{\hspace[0pt}nejvyšší}
a už to vypadá dobře. Jenže vkládat \hspace všude (nevím, který text se během úprav dostane na konec řádku) se mi nechce a navíc se obávám, že se takto může stát, že řádek se zlomí tak, že uvozovky budou jako poslední znak na řádku a text začne na řádku novém. Vyzkoušel jsem pár jiných maker v této situaci (např. \textbf{}
) a tento problém se nikde neobjevil.
Nevíte někdo, co s tím, popřípadě, je-li to chyba makra jako takového, na koho se obrátit s žádostí o úpravu? Používám Fedoru 23 a texlive přímo z této distribuce.
\uv
:
např. \renewcommand\uv[1]{\quotedblbase #1\textquotedblleft
není třeba v českém pravopise takové pravidlo?Není. (A nebylo by to pravidlo v pravopise, ale v typografických zvyklostech, ale není ani tam.) Spíš bych to viděl na technický problém, jestli se třeba místa možného dělení neurčují před aplikací maker nebo uvozovka není považována za součást slova (neznámý znak) a pak se nedokáže pro dané slovo najít místo pro dělení? Nechovají se takhle i jiná makra? Platí to samé i pro poslední slovo (i když neznámý znak na konci slova by dělení nemusel vadit)? Chová se to stejně, i když místa pro dělení vyznačíte přímo v textu (aby to nezáviselo na algoritmickém dělení nebo na slovníku)?
\uv{nev\-vyš\-ší}
je slovo děleno normálně, jak má.
4. Jak jsem psal, řešil jsem dřív podobný problém v diskusi: https://groups.google.com/forum/#!topic/cz.comp.cstex/U-v-o44UofI, kdy se nedělilo slovo za příkazem \marginpar{} . Nakonec to vyřešilo odstranění mezery před \marginpar{}
. V podstatě šlo o to, že makro \marginpar{}
vložilo před následující slovo něco, co způsobilo, že TeX to slovo pak nepovažuje za vhodné k dělení. Pokud je i v případě \uv{}
ten samý důvod, tak tu ovšem neplatí to samé řešení, protože v případě \marginpar{}
byl problém mezi makrem a následujícím slovem, a tedy šel řešit naúrovni textu, jenže tady je problém uvnitř makra \uv{}
, a tedy na úrovni textu neřešitelný (vložení mezery nepovažuji za řešení, redefinice makra není na úrovni textu).
\marginpar{}
). Napadá mne jediné, co by to makro mohlo dělat víc, než jen vkládat uvozovky – dělat „zavěšené uvozovky“, tj. uvozovky na začátku nebo na konci řádku vysouvat mírně za okraj textu. Dělá se to tak s interpunkcí na konci řádku, protože interpunkce dělá na řádku hlavně bílé místo, takže když vyjde na okraj a nevysune se ven, vypadá to, že je tam v okraji textu „zub“. V případě počátečních uvozovek pak má smysl dělat to samé na začátku řádku.
\uv{}
upravit.
Předpokládám, že je to tedy tím, že se uvozovky (nebo něco jiného) berou jako součást slovaSpíš ne. Jako součást slova se berou znaky, které mají nenulový [pre]\lccode[/pre], tedy převoditelné na malé písmeno. Problém bude v podmínkách, kdy je možné slovo dělit. Musí (mimo jiné) • před slovem (po přeskočení dalších znaků*) být mezera typu hglue. • za slovem (po přeskočení dalších znaků*) nebýt linka, box nebo písmeno. * další znak je znak s nulovým \lccode Tipuju, že samotné \uv bude v pořádku, ale problém bude až s uvozovkami, které jsou vkládané pomocí \clqq, \crqq. Našel jsem několik definic, ale nebyl jsem moudrý z toho, která se používá., zobrazit se mi to nepodařilo. Mezi nimi i takové, které obsah obalily do boxu, který zabrání dělení. Kromě zavěšených uvozovek třeba zachovávají spacefactor (řídí velikost mezery) tak, aby se řídil podle posledního písmene nebo posunují uvozovky o fous doleva/doprava.
{\leavevmode \clqq #1\crqq }
. \leavevmode
řeší problém na začátku odstavce. Pak je potřeba zjistit, co dělá problém, jestli \clqq
nebo \crqq
nebo obojí - podíval jsem se, jak se to chová, když to odeberu. Ukázalo se, ze \clqq
. Patrně tedy končí něčím jiným než mezerou typu glue*. Co s tím?
Nacpat tam mezeru nulové velikosti, která se nijak neprojeví. Tedy to, co jsi experimentálně zjistil. Tím se vyřeší problém s rozdělením slova, ale jak správně píšeš, vznikne nový - v této mezeře může nastat řádkový zlom a uvozovky zůstanou jako poslední znak na řádku. To už má jednoduché řešení, před tu mezeru se vloží \nobreak
, což zamezí zlomu. Pokud jsem nic neopomněl, je korektní řešení předefinovat \uv
jako {\leavevmode\clqq\nobreak\hskip0pt #1\crqq}
--
* Ve skutečnosti je tam ještě test, jestli to neběží v kompabilním módu. Příkaz, jak zjistit, jestli expanduje na výše uvedené je pár příspěvků níž.
** Může se lišit podle použitých balíků, zkoušel jsem to s kombinací
\documentclass[a4]{article}
\usepackage[czech]{babel}
\usepackage[utf8]{inputenc}
\usepackage[T1]{fontenc}
S takovou kombinací je \clqq
definované jako {\kern.1em\quotedblbase\kern-.0158em\relax}
, tedy skutečně končí kernem, ne mezerou typu glue.
\uviq
mi nefunguje a nefunguje. Ale pokud si nadefinuju vnořené uvozovky stejným způsobem jako je uvedená redefinice \uv
jen použiju \clq, \crq, \frqq, flqq
tak by to mělo fungovat taky korektně. Mám pravdu? Jen si musím ručně ohlídat úroveň, popřípadě dodefinovat nějaký čítač, což by taky mělo být v pohodě.
Díky
Tiskni
Sdílej: