Google v příspěvku na svém blogu věnovaném open source oznámil, že uvolnil zdrojové kódy aplikace Tilt Brush (Wikipedie) pro 3D malování ve virtuální realitě. K dispozici jsou na GitHubu pod open source licencí Apache 2.0.
Svobodný šachový server Lila, pohánějící mj. populární Lichess.org, nově implementuje dlouho očekávaný Puzzle Storm, kde má hráč za úkol v omezeném čase vyřešit co nejvíce taktických úloh o postupně narůstající obtížnosti. Jedná se o konkurenci vůči Puzzle Rushi od komerčního Chess.com, kde je tato funkce zpoplatněna.
… více »Laboratoře CZ.NIC vydaly novou verzi 4.16.0 aplikace Datovka, tj. svobodné multiplatformní desktopové aplikace pro přístup k datovým schránkám a k trvalému uchovávání datových zpráv v lokální databázi. Nově je pro překlad aplikace potřeba použít knihovnu libdatovka. Ta byla vydána ve verzi 0.1.0.
Brian Exelbierd, zástupce Red Hatu v představenstvu distribuce CentOS, poskytl rozhovor webu The Register. Ukončení vydávání CentOS jako sestavení RHEL vysvětluje tak, že Red Hat ho odmítl nadále sponzorovat. Dále hovoří o roli a omezeních nového bezplatného vydání RHEL.
Balíček s utilitou sudo byl vydán ve verzi 1.9.5p2. Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2021-3156. Lokální uživatel může získat práva roota i když není uveden v souboru sudoers. Podrobnosti i s videoukázkou v příspěvku na blogu společnosti Qualys. Chyba byla do kódu sudo zanesena na konci července 2011 (commit 8255ed69). Týká se tedy verzí 1.8.2 až 1.8.31p2 a 1.9.0 až 1.9.5p1.
Společnost Backblaze zveřejnila statistiky spolehlivosti pevných disků používaných ve svých datových centrech za rok 2020. Ke konci roku vlastnila 165 530 pevných disků. V průběhu roku jich přibylo 39 792. Průměrná AFR (Annualized Failure Rate), tj. pravděpodobnost, že disk během roku selže, klesla na 0,93 %. V roce 2019 to bylo 1,89 %. V roce 2018 to bylo 1,25 %. V roce 2017 to bylo 1,77 %. V roce 2016 1,95 %.
Dle plánu byl vydán Mozilla Firefox 85.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání, poznámkách k vydání pro firmy a na stránce věnované vývojářům. Přibyla ochrana před supercookies. Odstraněna byla podpora Flashe. Řešeny jsou také bezpečnostní chyby. Nejnovější Firefox je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová verze 4.15 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Přehled změn v příslušném seznamu. Tor Browser byl aktualizován na verzi 10.0.9. Thunderbird byl aktualizován na verzi 78.6.0. Linux byl aktualizován na verzi 5.9.15.
Projekt Mozilly MDN Web Docs dokumentující webové standardy včetně jejich podpory v jednotlivých prohlížečích byl loňským propouštěním citelně zasažen. Poté, co se obsah MDN přesunul na GitHub, čímž se z určitého pohledu více otevřel pro přispívání z řad webových vývojářů, vznikla nová organizace Open Web Docs. Na Open Collective už má přes 60 finančních přispěvatelů a největší mezi nimi jsou Google, Microsoft a Coil. Dále se do projektu zapojuje samozřejmě Mozilla, Samsung a W3C [Mozilla.cz].
Od verze 7.1 (vyjde na začátku února) bude mít LibreOffice přívlastek Community - přesný název tedy bude LibreOffice Community 7.1. Kromě názvu se nic nemění, nedochází k omezování funkcí apod. Přejmenování je výsledek dlouhých diskuzí nad novým marketingovým plánem a snahou odlišit komunitní a firemní verze LibreOffice. Vznikají také další nové pojmy: LibreOffice Technology - brand pro veškerý software založený na LibreOffice a LibreOffice Enterprise - pro partnery ekosystému a jejich enterprise verze LibreOffice.
Založena: | 19. 8. 2008 |
Členů: | 40 |
Článků: | 0 |
Wiki stránek: | 1 |
Dotazů: | 43 |
Akcí: | 0 |
Čtenost: | 20 % |
Skóre: | 20 |
Řešení dotazu:
dále jsem zkoušel zadat set prefix=(hd0,msdos6)/boot/grubTo nebude fungovat, pokud jsi partition se stage2 odstranil. Potřebuješ znovu zapsat windowsí MBR - obrať se na dokumentaci tohoto OS.
Z live Ubuntu naintaluj Lilo, ne GRUB. Lilo nepotrebuje pomocny odiel pre funkncost.
A konfiguracia v Live pre Lilohttp://www.control-escape.com/linux/lilo-cfg.html. Abo czhttp://www.abclinuxu.cz/clanky/system/na-co-se-casto-ptame-1-lilo Konfiguruj len win.
V live linuxe v kontzole/terminale:
sudo bash # najvyssie prava
apt-get update # mozno nemusi
apt-get install lilo # nainstaluje do Live lilo
nano /etc/lilo.conf # konfiguracia zavadzaca
lilo # instaluje zavadzac
Lilo nepotrebuje pomocny odiel pre funkncost.Ne, ale za to potřebuje mít další stage na známém místě na disku. To se bude z Windows fakt dobře zařizovat…
A on potrebuje len nainstalovat, ne konfigurovat.Jenže LILO má v MBR jenom jump na hardcodovanou adresu (ono se tam nic víc nevejde). Pokud tam nenajde svůj další kód, vypíše
LI
a zastaví se.
Resp. co myslis ppd ppjmok dalsi stage?Všechno, co se nevejde do 448 bajtů v prvním sektoru. Jinak ještě mě napadlo, že pokud má tazatel problém nainstalovat windowsí MBR, mohlo by stačit pomocí install-mbr udělat to, co grub dělá jako "chainloading".
ls
je hd0
je první HDD fd0
je disketová mechanika (nebo něco podobného) msdos1 a 2 jsou primární oddíly a 5 a 6 logické. pokud jsou msdos oddíly, tak asi na žádném z ních /boot/grub není. to je místo v linuxové struktuře souvorů kde ten zavaděč je. Takže nabootovat instalační disk win do rescue modu a opravit zavaděč.
Tiskni
Sdílej: