V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Do neděle probíhá v Lipsku konference 35C3 (Chaos Communication Congress) zaměřená také na počítačovou bezpečnost. Program slibuje řadu zajímavých přednášek. Sledovat je lze online. Dění lze sledovat na Twitteru.
Tiskni
Sdílej:
Osobně se těším na přednášku Joschy The Ghost in the Machine. Ty jeho přednášky z předchozích let vždycky stály za to, viz například: Machine Dreams, nebo Computational Meta-Psychology.35C3 - The Ghost in the Machine (youtube) Dobré jako vždy. Docela mě zarazilo, jak moc to bylo na témata, která se ke mě poslední dobou dostávají z vícero směrů. Ta deprese ohledně opičího mozku. Spolupracující subsystémy vytvářející iluzi jednoho já, o tom třeba hodně píše Watts:
Every concert pianist knows that the surest way to ruin a performance is to be aware of what the fingers are doing. Every dancer and acrobat knows enough to let the mind go, let the body run itself. Every driver of a manual vehicle arrives at destinations with no recollection of the stops and turns and roads traveled in getting there. You are all sleepwalkers, whether climbing creative peaks or slogging through some mundane routine for the thousandth time. You are all sleepwalkers.Myslím že si dám asi ty jeho starší přednášky znova, protože za poslední rok jsem hodně změnil názor na mnoho z toho co referencuje a mohl bych to vidět v novém světle.