Svobodný a otevřený multiplatformní editor EPUB souborů Sigil (Wikipedie, GitHub) byl vydán ve verzi 2.5.0. Stejně tak doprovodný vizuální EPUB XHTML editor PageEdit (GitHub).
Na základě národního atribučního procesu vláda České republiky označila Čínskou lidovou republiku za zodpovědnou za škodlivou kybernetickou kampaň proti jedné z neutajovaných komunikačních sítí Ministerstva zahraničních věcí ČR. Tato škodlivá aktivita, která trvala od roku 2022 a zasáhla instituci zařazenou na seznam české kritické infrastruktury, byla provedena kyberšpionážní skupinou APT31, veřejně spojovanou se zpravodajskou službou Ministerstvo státní bezpečnosti (MSS).
Google Chrome 137 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 137.0.7151.55 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 11 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Byl vydán AlmaLinux OS 10 s kódovým názvem Purple Lion. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Na rozdíl od Red Hat Enterprise Linuxu 10 nadále podporuje x86-64-v2.
Byl vydán Mozilla Firefox 139.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 139 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byly publikovány výsledky průzkumu mezi uživateli Blenderu uskutečněného v říjnu 2024. Zúčastnilo se více než 7000 uživatelů. Téměř 93 % z nich například používá uživatelské rozhraní v angličtině.
Lukáš Růžička v článku RamaLama aneb vyháníme lamy na vlastní louku na MojeFedora.cz představuje open source nástroj RamaLama umožňující spouštět jazykové modely v izolovaných OCI kontejnerech, a to bezpečně, bez potřeby mít root přístup k počítači, s podporou GPU či CPU a bez zbytečných obtížností kolem.
Byl vydán Sublime Text 4 Build 4200. Sublime Text (Wikipedie) je proprietární multiplatformní editor textových souborů a zdrojových kódů. Ke stažení a k vyzkoušení je zdarma. Pro další používání je nutná licence v ceně 99 dolarů. Spolu se Sublime Merge je cena 168 dolarů.
Multiplatformní open source voxelový herní engine Luanti byl vydán ve verzi 5.12.0. Podrobný přehled novinek v changelogu. Původně se jedná o Minecraftem inspirovaný Minetest v říjnu loňského roku přejmenovaný na Luanti.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 25.5. Přehled novinek v Changelogu.
Australská vláda zafinancuje poskytnutí 50 000 laptopů OLPC domorodým australským dětem v odlehlých oblastech země. Součástí plánu je poskytnutí pomoci školám v práci s těmito zařízeními.
Tiskni
Sdílej:
Dosud jsou pouze vytlačováni odevšad do míst a podmínek, kde se vážně nedá dělat nic jiného než chlastat...Minimálně na severu Austrálie je pořád ještě místa spousta (extrémně nízké osídlení - jednotlivá městečka a těžařské osady stovky km daleko od sebe), příroda zachovaná a jsou tam kmeny žijící na svém původním území. V dříve a hustěji obydlených oblastech (NSW, Victoria) je to asi dost odlišné; na Tasmánii domorodce vyhubili úplně.
masivně odškodnit, vrátit jim půduPokud ti, co jim ji sebrali, jsou naživu (stalo se to relativně nedávno), tak určitě, pokud jde o starší záležitosti, tak si dovedu představit, že by to byl velký problém. U nás se v restitucích taky zásadně nejde před rok 1945, prvorepubliková pozemková reforma už se nedá vrátit atd.. Někdy je IMHO prostě potřeba udělat za minulostí tlustou čáru, zvlášť když ti, kterých se týkala, jsou už dávno po smrti.
postavit jim domyPokud jim žádný dům nezbořili, tak není důvod jim nějaký stavět. Pokud jim sebrali půdu/území a oni díky tomu přišli o obživu, pak je adekvátní odškodnění včetně zajištění bydlení na místě.
vzdělat (počítače nevyjmaje) jeSystém školství mají dostupný tak jako kdokoliv jiný. Na univerzitách se platí školné; původní obyvatelé tam myslím mají nějaké zvýhodnění.
podpořit zachování jejich kultury, nebo toho co z ní zbylo.To se pokud vím děje. Např. jejich jazyky je snaha důkladně zdokumentovat a udržet, ale ty nejohroženější mizí, stejně jako jinde na světě. Tohle je věc, která se nedá zařídit shora. Původní jazyky a kultury se můžou v nějaké podobě udržet, ale stejné jako před kontaktem s vnějším světem už prostě nebudou.
Genocida pokračuje.Ne, v Austrálii v současné době žádná genocida neprobíhá. Genocida je masové zabíjení lidí a to se tam rozhodně neděje.
Kdysi bylo rozhodnuto, že domorodce se domorodců zbaví tím, že je nechají pokojně vymřít.Kdo o tom rozhodnul a co tě vede k tomu si myslet, že to rozhodnutí někdy platilo nebo dokonce že platí dodnes? Právo původních obyvatel na jimi historicky obývané a využívané území se už desítky let uznává a mají možnost si nechat uznat právo na něj. Ti zlí vetřelci, co podle tebe na nich páchají genocidu, na to přijali zákony: https://en.wikipedia.org/wiki/Native_title_in_Australia. Mohl bys dát příklad, odkud jsou v současné době vytlačováni? Nejde jen tak přijít a původní obyvatele např. kvůli těžbě odněkud vytlačit. Pokud chceš na jejich území těžit, musíš si to s nima vyjednat. K tomuto účelu jsou zřízené regionální organizace, které je zastupují: https://en.wikipedia.org/wiki/Land_Council. A provozování těžby a jiných aktivit automaticky neznamená, že se někdo musí vystěhovat, zvlášť v Austrálii, kde je většina území velmi řídce osídlená.