Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Byl oznámen objev zatím největšího lidstvu známého prvočísla: 2⁷⁷²³²⁹¹⁷ − 1. Čísla v tomto tvaru (2ᵖ−1) se nazývají Mersennova čísla. Díky svým vlastnostem mají v matematice a informatice speciální postavení (např. generátor pseudonáhodných čísel Mersenne twister). V desítkové soustavě vypadá nové prvočíslo takhle: 467333183…762179071, přičemž na místě … bylo vynecháno něco přes 23 milionů číslic. Nové prvočíslo nemá praktické využití, a to zejména kvůli své velikosti. Čísla podobné magnitudy budou v paměti počítače zabírat cca 10 megabajtů (srovnejte například s běžně používaným 32bitovým datovým typem int
). Nové prvočíslo bylo objeveno v rámci internetového projektu GIMPS, který se zabývá hledáním Mersennových prvočísel pomocí distribuovaného výpočtu. Mersennových prvočísel je dosud známo pouze 50. Nejnovější prvočíslo bylo nalezeno na počítači s procesorem Intel i5-6600 s taktem 3,3 GHz (nepřetržitý výpočet trval šest dnů). Do projektu se může zapojit kdokoli. Software je k dispozici jako free software včetně předkompilovaného balíčku pro Linux. Motivací je odměna 3 000 USD za nalezení nového prvočísla.
Tiskni
Sdílej:
Mám lepší, 4 MKč za to, že spočítáš dva SHA-256 hashe ;)V případě etherea můžeš taky použít můj alternativní mining script: https://www.reddit.com/r/ethereum/comments/3hi8gj/alternative_mining_script/
Přijde matfyzák do fotolabu: „Potřeboval bych vyvolat fotky.“ Prodavač: „9 na 13?“ „2541865828329 - Proč?“
Tys to nepochopil protoze ti mozek funguje proste jinak.
Nebo jste spíš vy nepochopil, že jsem to samozřejmě pochopil, ale prostě mi přišlo zajímavé poznamenat, že i když to tak možná na první pohled nevypadá, je ta otázka zodpověditelná za pár sekund bez toho, aby bylo potřeba něco netriviálního počítat.
A podstata mé poznámky byla v tom, že matfyzáků znám celkem dost, ale v rozporu s představami laické veřejnosti nebývá počítání s čísly jejich silnou stránkou (i když se samozřejmě najdou výjimky).