Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Výukové centrum správce české národní domény – Akademie CZ.NIC, mohou nyní navštívit i ti, kteří to mají blíže do moravské metropole. První kurz o nastupujícím internetovém protokolu IPv6 se v Brně uskuteční 28. května. Zájemci o účast na tomto kurzu se mohou registrovat už nyní, a to na internetových stránkách www.nic.cz/akademie/. Speciální výukové centrum sdružení CZ.NIC nabízí možnost odborného vzdělávání v oblasti Internetu a internetových technologií, jimž se jiná centra nevěnují vůbec nebo jen okrajově. Více na stránkách Akademie CZ.NIC nebo v tiskové zprávě.
Tiskni
Sdílej:
cekam jak na smilovani na den, kdy nekoho napadne zapisovat ipv6 adresy v nejake normalnejsi ciselne soustave nez 10 nebo 16.Šestnáctkovou osobně považuju za optimální. Používala se pro vyjádření podobných věcí ještě před vznikem IPv6.
Tím jsem chtěl naznačit, že si bandička nějakých lidí dělá nárok rozhodovat o tom, jestli ostatních 99 procent lidí může psát adresy s diakritikou nebo ne. Pořiďte si děvčata!Kombinace těchto dvou vět u jednoho mluvčího je značně komická.