V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Spolek vpsFree.cz vydal statistiky týkající se distribucí nasazených na serverech členů. V dlouhodobém pohledu je zřejmé, že většina uživatelů z původního CentOS přechází na Rocky Linux. Pozoruhodný je také nárůst obliby distribuce NixOS, která dnes zaujímá třetí místo po Debianu a Ubuntu.
Některým uživatelům Linuxu používajícím Secure Boot a multi-boot s Microsoft Windows přinesla poslední aktualizace Windows nepříjemný problém. Místo nabootování Linuxu dostali hlášku: "Verifying shim SBAT data failed: Security policy violation / Something went seriously wrong: SBAT self-test failed: Security Policy Violation". Problém rozebral Matthew Garrett na svém blogu. Microsoft aktualizoval SBAT (Secure Boot Advanced Targeting), aby předešel možným útokům na Secure Boot. Tím ale také zabránil spouštění linuxových zavaděčů UEFI shim starších než verze 15.8 z ledna letošního roku.
Tiskni
Sdílej:
jasne, protoze ma MS povinnost si nechat zbourat celou myslenku secure boot chainu 2 roky deravym a nepatchnutym grubem, kdyz se na tu aktualizaci jisti distributori vysrali, ze...Dost Linuxáků dodnes secure Boot nezkouslo. Takže prostě secure boot fuj, MS fuj, všechno je to sračka, "sice Windows 20 let nepoužívám a vůbec o něm vím kulový, ale všichni ví, že je to sračka!" etc blá blá. Že v tomhle případě lidi většinou vůbec nerozumí ani tomu, jak to funguje (nebo nefunguje) pod Linuxem, tomu moc nepomůže :)
pro fix CVE-2022-2601
(dostupné aj bez subskripcie).
Mne Ubuntu tvrdí že na stroji kde mám Grub mám to CVE fixnuté. A mne dostupné inštalačné logy ani nevedia kedy bol posledne grub zaplátaný. Ale nemám to ako overiť keďže nemám z pochopiteľných dôvodov dual boot Linuxu s nejakým zavádzačom na mallware.