Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Některým uživatelům Linuxu používajícím Secure Boot a multi-boot s Microsoft Windows přinesla poslední aktualizace Windows nepříjemný problém. Místo nabootování Linuxu dostali hlášku: "Verifying shim SBAT data failed: Security policy violation / Something went seriously wrong: SBAT self-test failed: Security Policy Violation". Problém rozebral Matthew Garrett na svém blogu. Microsoft aktualizoval SBAT (Secure Boot Advanced Targeting), aby předešel možným útokům na Secure Boot. Tím ale také zabránil spouštění linuxových zavaděčů UEFI shim starších než verze 15.8 z ledna letošního roku.
Tiskni
Sdílej:
jasne, protoze ma MS povinnost si nechat zbourat celou myslenku secure boot chainu 2 roky deravym a nepatchnutym grubem, kdyz se na tu aktualizaci jisti distributori vysrali, ze...Dost Linuxáků dodnes secure Boot nezkouslo. Takže prostě secure boot fuj, MS fuj, všechno je to sračka, "sice Windows 20 let nepoužívám a vůbec o něm vím kulový, ale všichni ví, že je to sračka!" etc blá blá. Že v tomhle případě lidi většinou vůbec nerozumí ani tomu, jak to funguje (nebo nefunguje) pod Linuxem, tomu moc nepomůže :)
pro fix CVE-2022-2601
(dostupné aj bez subskripcie).
Mne Ubuntu tvrdí že na stroji kde mám Grub mám to CVE fixnuté. A mne dostupné inštalačné logy ani nevedia kedy bol posledne grub zaplátaný. Ale nemám to ako overiť keďže nemám z pochopiteľných dôvodov dual boot Linuxu s nejakým zavádzačom na mallware.