Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Byla vydána verze 0.3.0 multiplatformního, GPU akcelerovaného, v programovacím jazyce Rust naprogramovaného, emulátoru terminálu Alacritty.
Tiskni
Sdílej:
Pokud je to baví, tak nic proti :-) Ale mě osobně to přijde jako optimalizace na nepravém místě, zbytečnost. Větší efekt by mělo investovat ten čas to optimalizace GTK, Qt, Swingu atd. U terminálových aplikací jsem nikdy neměl problém s výkonem. Pokud jde o příliš velké množství vypisovaného textu, tak to je chybné použití – člověk to stejně nestíhá číst, takže není důvod to posílat na terminál – takové výpisy si nasměruji do souboru nebo do /dev/null
. Případně jsou textové aplikace někdy pomalé kvůli extrémně pomalé a nespolehlivé síti, ale s tím lepší emulátor terminálu taky nepomůže.
telnet pornhub.com
cat velkysubor
a ono ti to potom na minutu vytazi CPU na 100% lebo to nechces zabit)
Ale v pripade nejakeho GUI uz to je dost poznat. Ani nie tak na prvy pohlad ako skor ked clovek s tym funguje nejaku dobu a zrazu prepne na nejaky pomaly terminal..
Ono vseobecne to je taky hobby projekt a asi aj dovod preco to niekto robi je ze je jednoduchsie optimalozovat terminal emulator ako nieco ine, ale alacritty pouziva niekolko zaujimavych externych projektov, ktore sa pouzivaju aj tam kde na vykone skutocne zalezi, cize ak pomozu vylepsit nieco v upstreame (rust crates su vsetky pochopitelne v dost rannom stadiu) tak to casom prebuble aj do projektov kde na vykone skutocne zalezi.
Plus, uprimne, ak niekedy potrebujes pouzivat Windows, toto je jeden z najlepsich terminal emulatorov pre platformu, vsetko ostatne co som skusal je bud priserne pomale alebo ma problem renderovat cokolvek zlozitejsie korektne, alebo oboje naraz..
Nemůžu si pomoct, ale přijde mi poněkud úsměvné :-) tohle všechno dělat kvůli terminálovým aplikacím, které normálně běhají i na sériové konsoli s rychlostí třeba 9 600 bitů za vteřinu.
Také jsem si vzpomněl na Jurský park z roku 1993 a slavnou scénu „Tohle je Unix systém, tohle znám. Odtud se dá ovládat celej park.“ – kde už tehdy měli 3D správce souborů, takže to malá Lex nemusela klovat do textového okna. Na druhou stranu v Matrixu by ten akcelerovaný terminál asi užili – na sledování těch nekonečných zelených výpisů.
4s - >/dev/null 15.5s - alacritty 19.6s - xfce4-terminal (kompozitor on)
Vytvořil jsem si textový soubor obsahující 10 MB náhodných dat (/dev/urandom
+ base64
).
Poslat tenhle soubor do /dev/null
trvá cca 8 ms.
Vypsat ho v Konsoli (KDE 5.44.0) trvá cca 1 vteřinu.
Tzn. propustnost řádově 80 Mbps.
Schválně zkuste někdo porovnat různé terminály včetně toho Alacritty. Ale mně i ten výkon Konsole přijde dostatečný.
P.S. A to jsem to pouštěl na CPU z roku 2012 :-)
dd if=/dev/urandom bs=1M count=10 | base64 >/dev/shm/test.b64a "cat /dev/shm/test.b64" (vsechny terminaly vyska 61znaku)
0.009 - >/dev/null 0.460 - Alacritty 0.3.0 2.170 - xfce4-terminal 0.8.7.4 7.700 - xterm 330testy sem 10x provadel na stejnem stroji(T420s s i7-2640M, Xubuntu 18.04.2+HWE), napreskacku, v "nulove" zatezi...
$ ls /dev/shm/test.b64 -rw-rw-r-- 1 k3dar k3dar 14164977 dub 11 21:04 /dev/shm/test.b64
Zkusil jsem ještě xfce4-terminal – to bylo cca o 20 % horší než Konsole. Zajímavý byl xterm – když bylo okno roztažené na tři čtvrtiny šířky obrazovky nebo méně, tak to trvalo cca 3,3 vteřiny, ale když jsem okno roztáhl na celou šířku obrazovky (2560×1080), tak to bylo najednou 25 vteřin.