Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
V Arch Linuxu s novou verzí glibc přichází změna, při níž se z /lib stane symlink na /usr/lib. Více informací na hlavní stránce a v Arch wiki. Důvodem je prý to, že to tak už má Fedora a systemd.
Tiskni
Sdílej:
Důvodem je prý to, že to tak už má Fedora a systemd.To snad ne.
Because Redhat decided to do this way and because redhat leads a lot of core projects, everybody blindly follow RH. That's why, /bin and /sbin will be soon a symlink to /usr/bin, and systemd is becoming the "de facto" linux init.
We don't care about FHS. It is outdated, irrelevant and dead. What matters is what distro's are able to agree on and what makes sense in practice, not what some committee decided years ago. What is essential to system boot on one system, is not on a different one, and furthermore, what is important changes over time. In practice the /lib /usr/lib split never worked properly (i.e. it worked fine in most cases, and since most people don't have a separate /usr, the percentage of people with problems was quite low, but conceptually it has been broken for as far back as I know). Our default initrd has support for mounting a separate /usr, so there is no need for being able to boot with it unmounted (lots of common software breaks in subtle way if you boot with an empty /usr, regardless of where the libs are stored). We want to eventually only have one dir for libraries (/usr/lib) and one for binaries (/usr/bin). There used to be a reason for having separate categories of libraries/binaries, but those original reasons no longer apply, so we do the KISS thing and drop the distinction. We have not known the distinction between stuff that is needed for boot and stuff that is not for a long time, even though the existence of /lib and /usr/lib might have given that impression.A z jineho prispevku:
It is not a secret that if any other distro has a good idea, we will steal it. Even if it was first suggested by RedHat employees... If you think we "blindly follow" anyone, why don't you review the discussions about these moves on the various relevant mailing lists. If we are doing anything you think is not to the best for Arch, you are free to join the discussion.Dalsi krok je systemd!
Nečet sem tu diskuzi celou, tak sem si toho nevšim, nebo to tam dopsali až dneska...
Prej i lidi z "Redhnátu" protestovali když se to "mergovalo" u nich. Asi ne dost nahlas.ano, jistě, co jsou nějaké bugreporty od platících zákazníků, že jim něco nefachá kvůli závislostem mimo /sbin a /lib (= že separátní /usr používají navzdory kecům o tom, jak je to nefunkční), co jsou kvanta placených člověkohodin vržená na realizaci změny, oproti další skvělé lennartovině ...
Tyhle veci nejsou v RHEL6, jak tedy muzou pusobit problemy platicim zakaznikum?kontrolní dotaz, o kterých "těhle věcech" se bavíš? v RHEL6 je separátní /sbin a /lib, díky čemuž je možno mountovat /usr zvlášť za pomocí nástrojů dostupných mimo /usr tedy je to možno, pokud člověk nenarazí na nějaký bug; jeden z těch, co si pamatuju, že jsme vyřešili, byla právě závislost libtirpc na něčem, co bylo v /usr, takže nešlo mountovat /usr z nějakého nfs storage
díky čemuž je možno mountovat /usr ... tedy je to možno, pokud člověk nenarazí na nějaký bug;Vyuzival jsem to drive, v dobach Red Hat 4.2-7.2, kdy jsem mel vice malych disku a logika toho co bude /[s]bin a co v /usr/[s]bin mi prisla vzdy trochu chaoticka, nehlede k tomu, ze to bylo casto polorozbite.
Myslim tim toto. Bez ohledu na to zda-li je to dobre ci spatne v RHEL to platicim zakaznim problemy zatim pusobit nemuze.no tak laskavě příště rač lépe sledovat diskusi tato část vlákna byla o protestech proti usrmove, ne o usrmove samotném
OK, prosel jsem si vlakno znovu a priznam se, ze z toho nejsem o moc moudrejsi. Znamenato, ze nekteri soucasni platici zakaznici jiz preventivne protestuji proti budouci usrmovevs Prej i lidi z "Redhnátu" protestovali když se to "mergovalo" u nich. Asi ne dost nahlas. najdi pět rozdílů ... ehm, nebo stačí jeden rozdíl, kdo má protestovat
nebo se to tyka rozbitych zavislosti mezi /[s]bin, /lib a /usr/[s]bin, /usr/lib.těch se týkal odkaz na ty reporty
To jsou preci dve rozdilne veci.ano, to jsou, a opravdu nechápu, proč mluvíš o koze i voze zároveň
Platici zakaznik == uzivatel RHEL, nikoliv Fedory, a tahle "lennartovina" se do RHEL snad jeste nedostala.a) neustále zaměňuješ předmět b) podle tvé logiky by měli všichni čekat, až se jim něco nacpe, a pak teprve proti tomu protestovat, nemohou se bránit ještě dříve, než se jim to nacpe?
ještě abych upřesnil, jde o to, že někteří separátní /usr úspěšně používají i přes kecy propagátorů usrmove o tom, jak to prý už dávno používat nejde a těm se to jejich prostředí po usrmove rozbije - budou muset stejného výsledku dosáhnout jinak tyto úpravy zcela určitě nebudou levné - a to jen pro dobrý pocit pár jedinců, jaké blaho vykonali, že prosadili přehození pár kupek hnoje do jiného kouta hnojištěnebo se to tyka rozbitych zavislosti mezi /[s]bin, /lib a /usr/[s]bin, /usr/lib.těch se týkal odkaz na ty reporty
ano, jistě, co jsou nějaké bugreporty od platících zákazníků, že jim něco nefachá kvůli závislostem mimo /sbin a /libTyhle zmeny nejsou jeste v RHEL. Presun z /bin do /usr/bin etc. jiz prodelal treba Solaris pred lety, takze to nebude velky problem.
Pokud o něj bude zájem, imho neumře.To by o něj ale musel být zájem ze strany těch, co něco dělají, ne jen věčných křiklounů...
Jsou to akorát zbytečný šmejďárny, co užírají systémové prostředky. Když si chci nastartovat http server, tak si ho nastartuju sám, nebo když ho chci mít spuštěný pořád, tak ho prostě dám do init skriptu.Tak si to tak klidně dělej, mnoho lidí ale takový názor nemá. Já si rád spustim služby on-demand, pokud to bude rozumně fungovat...
To nikdy nebude rozumne fungovat, jednoduse nemuze ... patchnes, zmenis konfiguraci ... a co, budes cekat, az nekdo neco bude potrebovat a zhrouti se to?Cože?
We don't care about FHS. It is outdated, irrelevant and dead.ROFL - hlavněže zavádění kokotin /media a /srv se obhajovalo tím, že je to ve FHS, tak je to písmo svaté ...
What matters is what distro's are able to agree onhm, neměly být tou společnou platformou právě Freestandards? to už není ani k smíchu, ani k pláči, to už je nějaký vyšší level než extra WTF ...
What matters is what distro's are able to agree on and what makes sense in practice, not what some committee decided years ago.
Co je to, proboha, za ptákovinu? Kdo asi byl v té komisi? To snad spadla z nebe?
Proto je ta věta nesmyslná.Nesmyslné je tvé zdůvodnění, které je sice celé pravdivé, nicméně nijak neimplikuje tvé tvrzení.
We don't care about FHS. It is outdated, irrelevant and dead.
vzpomněl jsem na klasické výchovné "A když Pepíček půjde skočit z mostu ...?"Důvodem je prý to, že to tak už má Fedora a systemd.To snad ne.![]()
Cekal sofistikovanejsi technicke zduvodneni.
Stejně to Redhat nakonec postupnými dílčími kroky dotlačí do /usr/windows/system32/.Odpověď zde.
protože stejně všechny systémové binárky dál tahají z /lib...Inu, vyhody rolling distra.
A až to všecko opraví, tak ten symlink můžou odstranit.
Neopraví se to nikdy a ten symlink tam bude strašit až do aleluja
broadcom-wl
a kfortune
), trochu promazal zbylý soubory v /lib a všechno bylo ok. V čem máš problém?
nejlepsi casy s Archem byly kdyz vse bylo v rc.conf, vcetne kompletni konfigurace site.+1
Od soboty neresim nic jinyho nez opravu zcela nefunkcniho Archu. ... Uz to zacinam vzdavat a zvazuju reinstall...No, a teď si představ, že kdybys to udělal hned, tak už jsi měl dávno hotovo.
Arch se mi líbí mimo jiné právě pro svůj init systém, který je logický a při troše znalostí se dá fantasticky zrychlit.Nevsiml jsem si, ze bych Arch pouzival parallelni stat a on demand sluzby.
Naopak systemd mi připadá jako něco, co obdobné benefity neslibuje přinejmenším v krátké době.Proc? Treba rychlost se mu neda uprit a ma mnoho dalsich vyhod.
Sycek obecny je sova, Strigiformes, a to ze se tento to rad deli na Strigidae a Tytonidae ci ze cestina nekonzistentne lingvisticky pojmenovava nektere druhy jako sova, vyr, sycek, pustik, kalous, sovka ci ze Sycek obecny je cast neoficialne oznacovan jako sovicka na vyse konstatovanem nic nemeni.podle této logiky bychom si ovšem měli říkat spíše opice než lidi, ne? btw, špatný příklad, zrovna v tom článku rozhodně neplatí sýček = sovička
podle této logiky bychom si ovšem měli říkat spíše opice než lidi, ne?Nikoliv, ale muzem se klasifikovat jako primati ci hominoidi. Viz fylogeneticky strom treba zde.
btw, špatný příklad, zrovna v tom článku rozhodně neplatí sýček = sovičkaDobry priklad ilustrujici, ze o syccich se v cestine mluvi jako o sovickach. Jen nazev clanku snad mluvi za vse:
Sýček obecný – Naše asi nejohroženější sovičkaUz toho nechme, pokud chcete mluvit o sovach zalozime jinou diskuzi.
proč ne? - přeci tvrdíš, že jakékoli náhodně vybrané jméno někde o kus výše v klasifikaci by se mělo používat všech jazycích na všechny jedince, co pod danou větev spadají ...podle této logiky bychom si ovšem měli říkat spíše opice než lidi, ne?Nikoliv, ale muzem se klasifikovat jako primati ci hominoidi. Viz fylogeneticky strom treba zde.
už jsem dost starej na to, aby mě to nepřekvapovalo, abych byl zvyklej a otupělej ... přesto mě pokaždý dostane, jakou mají někteří jedinci drzost lhát mi do očí, a ještě si ocituje přesně to, co jeho tvrzení právě popírá nemám slov ... snad jenom že označení "bezmozek" je příliš mírný a nevýstižný ...btw, špatný příklad, zrovna v tom článku rozhodně neplatí sýček = sovičkaDobry priklad ilustrujici, ze o syccich se v cestine mluvi jako o sovickach. Jen nazev clanku snad mluvi za vse:Sýček obecný – Naše asi nejohroženější sovička
proč ne?Protoze clovek neni opice (monkeys) a byva to casto zdurazneno, viz treba fylogeneticky strom zde, jde o explicitni monofyletismus, viz odkaz u popisku; hominoidi (apes) jsou vyjmuti!
jakou mají někteří jedinci drzost lhát mi do očí, a ještě si ocituje přesně to, co jeho tvrzení právě popíráBudu tedy citovat sva relevantni tvrzeni: Zde:
Sycek obecny je mala sova, Strigiformes ...Zde:
Sycek obecny je sova, .... Sycek obecny je cast neoficialne oznacovan jako sovicka ...Zde:
Dobry priklad ilustrujici, ze o syccich se v cestine mluvi jako o sovickach. Jen nazev clanku snad mluvi za vse:Kde je to lhani do oci ?!Sýček obecný – Naše asi nejohroženější sovička
nemám slov ... snad jenom že označení "bezmozek" je příliš mírný a nevýstižný ...Vyborne, tim uznavate, ze tu hru na nechapavce, ktere jste tu zacal, jsme si mohli od pocatku usetrit.
už jsem dost starej na to, aby mě to nepřekvapovalo, abych byl zvyklej a otupělej ...Kazdy se s vekem nauci neco jineho; ja jsem se naucil zakoncovat diskuze s jinymi bez invektiv.
Protoze clovek neni opice (monkeys) a byva to casto zdurazneno, viz treba fylogeneticky strom zde, jde o explicitni monofyletismus, viz odkaz u popisku; hominoidi (apes) jsou vyjmuti!Opice (Simiformes) je infrařád náležející do vyšší taxonomické jednotky podřádu vyšších primátů, od kterého se odlišuje tím, že neobsahuje čeleď nártounovitých. Infrařád opic je rozdělen na tzv. opice novosvětské a opice starosvětské. Nutno připomenout, že mezi starosvětské opice patří i lidé, živočichové kteří osídlili téměř celou pevninu zeměkoule. - mazej to opravit
Kde je to lhani do oci ?!viz výše ... nebo lže Wikipedia? - no, v anglickém článku se píše vesměs to samé ... k těm ptákům: (sýček = sovička) != (sýček ∈ sovičky)
The simians (infraorder Simiiformes) are the "higher primates" familiar to most people: the Old World monkeys and apes, including humans, (together being the catarrhines), and the New World monkeys or platyrrhines. Simians tend to be larger than the "lower primates" or prosimians.Ape znamena lidoop (Hominidae) a vsimnete si i ze podle latinskeho deleni na zminene strance starosvetske opice a lidopi jsou skutecne jine vetve. Celkove mam pocit ze ceska terminologie (nebo wiki) zamrzla v prvni polovine 20.stoleti a nerespektuje reklasifikaci udelanou na zaklade DNA v poslednich 30-ti letech, tim nemyslim tuhle cast, ale oblasti ktere jsou mi blizsi; kde je duvod nevim. OK, ted je mi vase vypeneni o neco jasnejsi.
Komu to po poslednim upgradu funguje? Od soboty neresim nic jinyho nez opravu zcela nefunkcniho Archu.Běžím na testingu bez problémů. Když na mne pacman řval kvůli /lib, přejmenoval jsem /lib, nechal proběhnout update a do /usr/lib nakopíroval to, co v původním přebývalo oproti aktuálnímu stavu. Žádný zádrhel.
Komu to po poslednim upgradu funguje? Od soboty neresim nic jinyho nez opravu zcela nefunkcniho Archu. ...Aktualizoval jsem v nedeli podle doporuceneho postupu na strankach Arch Linuxu a za 15 minut bylo hotovo. Zadny problem jsem nenasel, jen jsem musel odinstalovat dva moduly do jadra a pak je zase pridat - broadcom-wl a synaptics-led. Vsechno funguje naprosto v pohode.
který je plný bugů (hlavně funkčnostních).Chybejici funkcionalita u starsi verze je bug ?!?
A před 9 lety už snad 2.6 řada byla (podle wiki prosinec 2003).
2.4 se udržuje snad ještě dneska
Už ne, tedy aspoň ne v upstreamu.
dost se používá v různejch embedded krabičkáchNo way, Jose.
Paráda, cely arch v p--- v daka tejto uzasnej vymletej bezvyznamej hovadine ... Zlaté ixpéčka.Ono se ti to snad podělalo samo bez varování? Když už čachruji s tak důležitým adresářem, tak snad používám mozek. A nebo můžeš používat ty zlaté ixpéčka, nikdo ti Arch násilím necpe.
A ano, zlate ixpecka, za 10 rokov (alebo kolko) ma nikdy nesklamali.Tak to jsi šťastný člověk. Já jsem z nich zklamaný co chvíli, a to je ani nemám na žádném svém počítači (aktuálně zrovna kolega - odešla mu základní deska, dostal novou a nefunguje na ní pod WXP zvuková karta - google našel jen to, že nefunguje i ostatním lidem, kteří si shodou okolností koupili desku se stejným zvukovým čipem a nemají ještě Vistu nebo W7, nebo nepoužívají Linux).
Tak opravene. Nebolo to ani take hrozne ako som si myslel.
Reboot do grubu, v kernel line pridat: rw break=postmount
cd new_root
rm -Rf lib
ln -s usr/lib lib
exit a hotovo
Takze rada na zaver, nikdy nerobit taketo dolezite updaty tak neskoro vecer vo velmi nevyspatom stave, pretoze potom sa vam zda pacman -S glibc --force upne logicke a opodstatnene riesenie, ale samozrejme vam to znefunkcni cely system. Idealne je pockat den dva nez sa naplni forum, wiki a dev blogy a potom sa do toho pustit. Taktiez si myslim ze na hlavnej stranke s novinkou mohli toho napisat viac a odkazat na nake linky s problematikou ak bude naky error. Kazdopadne, vsecko ok, arch je fajn. Clovek ked si to znici tak mu neostane nic ine nez ragequit :)
Jenže ono to tam bylo, velkym písmem že v žádnym případě nesmíš použít --force jinak to přestane celý fungovat. A pak tam byl nenápadnej odkaza na to, jak to opravit pokud už si --force použil a co dělat když postupuješ podle návodu a ono to furt nejde. Dělal sem to od 01:00 do 03:00 a povedlo se a všecko funguje...
At the end of 2011, the short option -f was removed from pacman so “it at least makes people read the word 'force' and maybe they will have some sense to step back and think about what they are doing first.”
yaourt -Syua
tak 2x denně a zatim se mi to ještě kvůli tomu nerozbilo (rozbilo se to z jinejch důvodů, jako když sem si třeba omylem smazal celý /usr nebo když sem převáděl / z ext3 na ext4 tak to taky chtělo boot z livecd a chroot, ale to bylo už v návodu a co sem si rozbil sem si taky vždycky zase spravil).
Vyvojari a komunita Arch Linuxu se pozastavuji nad tim, kolik se najde takovych lidi, ktery bez nejakeho uvazovani pouziji hned --force. Zduraznuji, ze Arch Linux je komunitni distro, coz sebou nese nejake zavazky tzn. zapojit se do komunity (cist Arch Linux News, Mailiing list,..). Vzdyt i pacman pri updatu vyhodil upozorneni s odkazem na stranky a wiki, kde bylo podrobne popsane reseni moznych problemu. Krome toho taky varoval pred pouzitim --force, protoze by rozbylo system.
--force
is… But beware the Dark Side!