Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.
Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Cathode Ray Dude v novém videu ukazuje autorádio Empeg Car (později Rio Car) z let 1999–2001. Šlo o jeden z prvních přehrávačů MP3 do auta. Běží na něm Linux. Vyrobeno bylo jen asi pět tisíc kusů, ale zůstala kolem nich živá komunita, viz např. web riocar.org.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Byla vydána nová stabilní verze 1.20 textového editoru Atom (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání na GitHubu. Současně byla vydána beta verze Atomu 1.21. Atom 1.21 přinese Atom IDE. GitHub na něm spolupracuje s Facebookem [Hacker News].
Tiskni
Sdílej:
:w
), zatvorit (:q
) subor a podobne. V atome command mode pokial viem proste vobec nie je - cize napriklad mozes zabudnut na substitute a musis pouzivat find/replace. (ktore tusim ani nema klavesovu skratku) Toto vsetko vo VS Code funguje uplne normalne.
Konfiguracia VS Code je paradne urobena vo forme userconfig textoveho suboru, ktory si vies ale normalne naklikat v settings. Cize spaja to vyhody klasickych nastaveni a obycajneho suboru, ktory vies napriklad hodit do gitu.. Plus vsetky nastavenia (vratane pluginov) mas na jednom mieste. Plus si vies robit per-project konfiguraciu proste tak, ze hodis extra nastavenia do .vscode
adresara pre dany projekt..
Teraz k nevyhodam:
VS Code umoznuje rozdelit okno iba horizontalne alebo vertikalne, nie oboje naraz. Atom je v tomto omnoho flexibilnejsi. Zjavne je to dane sposobom akym VS Code funguje a nevyzera, ze by to opravili najblizsich par mesiacov.
Atom ma viac pluginov. Toto je trochu relativne, pretoze klavita je (subjektivne) na strane VS Code, ale niekedy by clovek radsej bral plugin ktory nefunguje uplne idealne ako nemal ziaden plugin. V zasade ale pojde o velmi okrajove zalezitosti. Bezne pouzivane subory a formaty maju velmi dobru podporu vsade.
Je to od Microsoftu.