V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byly zveřejněny informace o vážné (CVSS v3.0: 8.1) bezpečnostní chybě CVE-2019-11815 v Linuxu. Jedná se o chybu typu souběh (CWE-362, Race Condition) ve funkci rds_tcp_kill_sock() v net/rds/tcp.c vzdáleně zneužitelnou k spuštění libovolného kódu. Zranitelná jsou jádra do verze 5.0.8. V upstreamu je již chyba opravena [reddit].
Tiskni
Sdílej:
init_net
, takže nebude use after free. To je ale dnes spíš hypotetická otázka.
echo "0">/proc/sys/user/max_net_namespaces
Na to bych se asi musel podívat hlouběji, než se mi chce. Napadají mne dva problémy: jednak už může mít uživatel nějaké netns vytvořené před tím, než mu nastavíte limit na nulu, jednak si nejsem jistý, jestli by nešel zneužít i namespace, který ten uživatel nevlastní, ale buď může vyvolat jeho zrušení nebo aspoň přesně odhadnout, kdy k němu dojde.
Jistější bude, pokud nepoužíváte RDS přes TCP, prostě blacklistovat ten modul.
Určitě. Stejně tak pokud sice modul natažený bude, ale příslušný port (mělo by to být 16385) nebude přístupný zvenku. A i když ano, nebyl bych si úplně jistý tou vzdálenou zneužitelností - zejména pak ke spuštění kódu.
Mimochodem, ono ani to "do verze 5.8" nelze brát úplně vážně. Především 5.0.8 už má backport opravy z 5.1-rc4 a stejně tak ho mají i starší stable větve až po 4.4 (konkrétně 4.4.179). Navíc chyba pochází až ze 4.3-rc1, takže pokud distribuce používá starší jádro a nemá backportovaný commit 467fa15356ac, zranitelná taky nebude.