Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Společnost Qualys zveřejnila na svém blogu informace o v upstreamu již opravených bezpečnostních chybách CVE-2021-33909 v Linuxu (txt) a CVE-2021-33910 v systemd (txt). Chyba v Linuxu (fs/seq_file.c) je zneužitelná k lokální eskalaci práv.
Tiskni
Sdílej:
Tady je potřeba si uvědomit, že ten problém není implementace (unprivileged) user namespace jako tasková, ta funguje přesně jak má. Typicky jde o chybu někde úplně jinde, která ale vyžaduje nějakou capability (tj. v praxi práva roota). Díky unprivileged user namespaces si ale i normální uživatel může vytvořit namespace, ve kterém taková práva má (ale jen omezená na ten namespace). To je důležité třeba pro bezpečnější spouštění různých kontejnerů nebo to některé aplikace (IIRC třeba chromium) využívají pro sandboxing. V praxi to ale také znamená, že uvnitř takového namespace (kontejneru) je příslušný uživatel "rootem" a může zadávat privilegované požadavky, na které v init namespace práva nemá. Často to bývají síťové věci jako třeba nedávno chyba v parsování iptables requestů (na ty je potřeba CAP_NET_ADMIN
).
Jinak řečeno, problém není v dospělosti technologie (unprivileged) user namespace, ta funguje jen jako "zesilovač", který umožní zneužití "root only" chyby i normálnímu uživateli - sice jen uvnitř namespace (kontejneru), ale jádro je jen jedno a když spadne nebo umožní spuštění závadného kódu, tak je to globální problém (kontejner není virtuál).
Tady je potřeba si uvědomit, že ten problém není implementace (unprivileged) user namespace jako tasková, ta funguje přesně jak má. ... Jinak řečeno, problém není v dospělosti technologie (unprivileged) user namespaceNapsal jsem snad něco, co by naznačovalo, že si to neuvědomuju?
konkrétně že doporučené zamezení zneužití před updatem jádra bylo zápis nuly do unprivileged_userns_clone
Jen pro pořádek: stejné doporučení by mohlo být i u chyb, kde featura jen z "root only" chyby udělala chybu zneužitelnou jakýmkoli lokálním uživatelem (pokud neexistoval rozumný workaround na samotnou chybu).