Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Ton Roosendaal publikoval článek s názvem Blender is Free Software (Blender je svobodný software). Lidsky se snaží vysvětlit licenci GNU GPL a zdůvodnit, proč je svobodný software důležitější než "open source".
Tiskni
Sdílej:
Právo na distribuci je i v té definici otevřeného softwaru. Definice svobodného softwaru je starší, původní, stručnější. Definice otevřeného softwaru vznikla později, je jinak strukturovaná a jsou za ní jiné myšlenky, ale definice samy o sobě zaručují dost podobná práva a AFAIK je hodně těžké najít program, který by vyhovoval jedné a nevyhovoval druhé.
Rozdíl je spíš v těch myšlenkách a motivaci, které jsou vlastně důležitější než formální definice – svobodný software je filosofie, pohled na svět a má jasně daný cíl – aby uživatelé byli svobodní, nebyli závislí na dodavatelích SW/HW, aby ty vztahy byly férové, aby se kolem počítačů neděly nemorální věci, aby ty vztahy nebyly jednosměrné (jeden dává, druhý jen bere) tzn. copyleft, má to přesah i do DRM a dalších nekalých praktik, do hawdwaru atd.