Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Příspěvek na blogu Giant Pockets představuje emulátor Box86 umožňující spouštět aplikace pro x86 na architektuře ARM. Diskuse na stránkách open source kapesního počítače a herní konzole Pyra.
Tiskni
Sdílej:
Current version is higly experimental and early, and most stuff wont run and run correctly.
Ale na druhú stranu, kde inde by som dostal 52%?Na DEC Alpha nejspíš taky.
Nevíte někdo, jak to vypadá s tou konzolí Pyra? Ve FAQ píší „We plan to start shipping within this year though“ – ale nevím, jestli to platí pro letošní rok nebo nějaký jiný.
The secret to speed is that most system libs games uses are not emulated, but running natively. Why emulating the function “memcpy” when you can use the native version instead? Why not also using the native OpenGL functions? Or SDL?To jsem si vlastně nikdy neuvědomil, že když spouštím věci v chrootu přes qemu-user, tak to je principiálně pomalejší než by to mohlo být protože se úplně zbytečně emuluje libc a další knihovny, které můžou běžet nativně (pokud to samozřejmě není staticky linkovaná aplikace). Samozřejmě to nepomůže pokud má aplikace hotspot v sobě, ale pokud se většina času tráví v libc/gtk/sdl/fftw, tak to musí být super. Akorát teda opruz programovat, protože se musí překládat calling convention a asi to někdy může nefungovat vůbec, pokud jsou struktury jinak rozvržené v paměti.