Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Briar (Wikipedie) je aplikace poskytující peer-to-peer šifrované posílání zpráv a diskusní fóra. Briar nespoléhá na centrální server. Zprávy jsou synchronizovány přímo mezi uživateli pomocí Bluetooth, Wi-Fi, Toru nebo také offline (SD karty a USB disky). Dosud byl podporován pouze Android. Včera byla na Twitteru oznámena první beta verze Briar Desktopu pro Linux. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitLabu.
Tiskni
Sdílej:
Z podstaty veci Deltachat leakuje nektery metadata - napr email adresu a s tim IP a veci behem transitu.Briar take (unikatni adresy end pointu, vcetne IP a veci behem tranzitu). Tor je deravy jak reseto.
Taky si moc nedokazu predstavit velkou skupinu, kde jsou napr tisice lidi, to vetsina mail provideru utne (free ucet).Tak Briar je na tom stejne, ne-li hur, protoze neumozni ani "prevest" tu zatez na "agenta" (napr. federativniho server) ale proste pretizi samotneho zdrojoveho klienta a mnohe jeho sousedy. Avsak s tim rozdilem, ze to nelze utnout, aniz bych z te skupiny vystoupil.
Pokud bych chtel neco federovanyho, tak si zvolim matrix, taky leakuje spoustu metadat, ale muzu mit vlastni server, kam pozvu jen svoje kamose a zbytek sveta odstrihnu.No a to prave nepomuze, protoze Matrix neni sluzba, jejiz omezeni by zpusobilo velkou collateral damage. Tedy Matrix se radi po boku Mastodon a vetsiny dalsich "mikro federativnich sluzeb". A samozrejme rozjet emailovy server je dneska hracka (jsou na to Docker image, specializovana distra na jedno kliknuti, atd. - pouzivam, takze vim o cem mluvim
Je dobre, ze mame hodne moznosti.Jo - vsechno stejne zalezi na threat modelu. Pokud vsak napr. jezdim na dovolenou (nebo pracovne, atd.) dal nez za humna, tak si zpravy pres Brian proste neposlu*. A takhle to je snad se vsemi P2P a federativnimi ekosystemy dneška. Takze nakonec tech moznosti mnoho neni. Vlastne nevim o zadne (a kdyz prihmourim oko, tak nejblize je skutecne Delta Chat a to s peknym naskokem pred ostatnimi). *V mnoha zemich na svete je Tor blokovany (je to vyrazne jednodussi nez se doufa ci dokonce traduje) a prenos po ne-online kanalech (Brian to umi) je v praxi naprosto nepouzitelny.
Aniz bych se prel:
- Tor je urcite deravej a dost, ale nemyslim, ze je to srovnatelny s moznosti trackovani imap/smtp (a plain text subjectu/email adres)
- blokovani toru lze obejit dalsi vrstvou jako VPN, i2p (jasny proc uz kua nepouzit nativni i2p chat; jen priklady)
Moc nechapu koment ohledne matrixu, idealni nastroj prave pro velky skupiny. Brat slaby misto, ze nekdo sestreli pepazdepa-matrix instanci obejdu federaci (nemam celej vesmir beru) je jako ze nekdo sestreli pepa.email (prece nazabiji imap worldwide, ses si jistej?).
Proste mam vic matrix/email uctu. Nechcu vytahovat Bundeswehr a podobny kokoty (ale asi matrix provozuji z nakyho duvodu).
A samo neverit jedne sluzbe/protokolu. Nikdy.
Aniz bych se prel:Ja bych to klidne srovnaval - z hlavy me rychle nenapada co IMAP/SMTP (rekneme tak jak je vyuzivany Delta Chatem) prozradi vic nez co se da zjistit z Toru.
- Tor je urcite deravej a dost, ale nemyslim, ze je to srovnatelny s moznosti trackovani imap/smtp (a plain text subjectu/email adres)
- blokovani toru lze obejit dalsi vrstvou jako VPN, i2p (jasny proc uz kua nepouzit nativni i2p chat; jen priklady)Chapu, uvedl jsi to pouze jako priklad, ale kdyz se podivas kolik zemi ve skutecnosti blokuje I2P (a samozrejme VPNky hlava nehlava - tam je collateral damage blizka nule, takze proste by default to DPI vsechno zahodi a hotovka), tak minimalne dve z nich (Katar, Cina) jsou extremne navstevovane "beznymi lidmi". Takze obejit blokovani Toru nejakymi VPN ci I2P apod. se mi zda spise jako vlhky sen, ktery se vubec nezaklada na realite kolem nas.
Moc nechapu koment ohledne matrixu, idealni nastroj prave pro velky skupiny. Brat slaby misto, ze nekdo sestreli pepazdepa-matrix instanci obejdu federaci (nemam celej vesmir beru) je jako ze nekdo sestreli pepa.email (prece nazabiji imap worldwide, ses si jistej?).Detekovat pritomnost komunikace pres Matrix je super easy (to jde i bez DPI). A pro jistotu sestrelit veskerou tuto komunikaci je take easy - protoze nulova collateral damage. U IMAP/SMTP nelze pouzit tuhle generickou metodu - musis to delat selektivne. A stejne nesmis sestrelit tech par (odhaduji 5-30) nejvetsich emailovych provideru, takze existuje vysoka sance, ze si pres Delta Chat zpravu posles tak nejak "vsude". Ale Matrix je uz davno bez sance, protoze nad tim ani nemusi nikdo premyslet.
Proste mam vic matrix/email uctu. Nechcu vytahovat Bundeswehr a podobny kokoty (ale asi matrix provozuji z nakyho duvodu).
A samo neverit jedne sluzbe/protokolu. Nikdy.Tesat do kamene!