OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Hackathon od Fondu Otakara Motejla je zpět. Tentokrát v Brně. Přihlaste se na BrnoHacks a ukažte, jak využít otevřená data k vytvoření smysluplných projektů, které nám pomohou měnit městské prostředí a vidět Brno v nových souvislostech.
Každé město se může stát lepším a přátelštějším místem k životu, když soukromý sektor, veřejná správa a aktivní občané spolupracují, aby čelili novým výzvám. Proto se Fond Otakara Motejla a město Brno rozhodli pozvat všechny vývojáře, grafiky, idea makery, datové analytiky a urbanisty na BrnoHacks – hackathon nad brněnskými otevřenými daty. Ten bude probíhat od 26. do 28. května 2017 v prostorách JIC INMEC v Brně.
Město Brno poskytne data o životě ve městě, která budou postupně přibývat v brněnském datahubu, a prostorová data. Navíc budete mít k dispozici data o pohybu a demografických charakteristikách uživatelů mobilů Liberty API od O2 a data od Kiwi.com. Vítáme taky využití dat v Národním katalogu otevřených dat.
Přihlašovat se můžete zde, více informací na BrnoHacks.cz a na Facebooku.
Tiskni
Sdílej: