Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
V lednu byla zahájena diskuse o kompatibilitě licence CC BY-SA 4.0 s licencí GPLv3. Včera byl oznámen oficiální výsledek. Licence CC BY-SA 4.0 je jednosměrně kompatibilní s GPLv3.
Tiskni
Sdílej:
Jednoduše, GPL nezaručuje, že bude uváděno jméno autora, alespoň jsem to v ní nikde nečetl.
To bude ono, ne? Jinak i kdyby to nenbylo zaručeno smluvně tak by to mělo být zaručeno nějakým zákonem (pravděpodobně autorským). A nebo snad existuje nějaká licence která dovoluje autora oškubat o jeho autorství?7. Additional Terms
- Requiring preservation of specified reasonable legal notices or author attributions in that material or in the Appropriate Legal Notices displayed by works containing it; or
The specific attribution and marking requirements vary slightly, including that GPLv3 addresses authorship information by requiring a copyright notice, while BY-SA requires authorship information even when a work has no copyright notice.Nemám ponětí kde to v té poondité GPL je, ale někde to tam musí být, protože si všichni svůj copyright do zdrojáků píšou. Jinak v tomhle se mi teda CC-SA líbí víc než GPL.
Nemám ponětí kde to v té poondité GPL je, ale někde to tam musí být, protože si všichni svůj copyright do zdrojáků píšou.Všichni si do zdrojáků copyright nepíšou.
Nicméně pořád to nedopovídá na to, že "SA" je běžně vysvětlováno jako "nesmí se změnit licence". Nakonec člověk zjistí, že je to klasická právnická fligna, kde "drobným písmem ve smlouvě" je, že může na specifikované.Co se týká tohodle není to vyloženě podvod, ale je to tam fakt špatně napsané. Stačí rozkliknout a hned je jasné co se myslí pod pojmem stejná licence (ono tam fakt chybí dopsat „stejná či podobná licence“). Cílem SA totiž není udržet licenci, ale udržet copyleft (v podstatě to stejné o co se snaží GPL u softwaru). Ostatně je to patrné už z anglického názvu. Jmenuje se to Share-Alike ne Share-Same. Stačí to jen na stránkách opravit ať to nemate nepřítele. Klidně můžete podat podnět.
„If you remix, transform, or build upon the material, you must distribute your contributions under the same license as the original.“Pokud by někdo relicencoval svoje změny pod GPLv3, původní autor už je zpátky do původního díla bez dohody o změně licence zpátky na CC BY-SA nezařadí.
U „artistických děl“ může jít třeba o situaci kdy někdo vezme mou CC-BY-SA povídku, opraví chyby, něco přidá, vydá pod GPLTak na to se přijedu osobně podívat
Jenže k čemu je mít X licencí, když každá copyleft nakonec zkonvertuje ke GPL3, a ta se jinam konvertovat nesmí?
Proti CC jsem nic neměl, ale tohle od CC opravdu seriózní není, a tím pro mě padla. Lidé příliš od těchto free licencí nečekají, že budou používat právnické kličky, které nejsou zřejmé na první pohled, ale je třeba studovat text smlouvy či web, aby na to člověk přišel.Já bych v tom žádnou fintu nehledal. Prostě je to pouze nešťastně formulované. To je celé.
CC je prostě out a budu v okolí dělat osvětu, zejména u grafiků, co uvolňují pod CC, že to co od CC čekají jim CC nedá, protože právně fabuluje.Přeji hodně štěstí. Pak můžete jít třeba zkusit házet hrách na zeď.