abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 04:44 | Nová verze

    Byla vydána nová stabilní verze 3.24.0, tj. první z nové řady 3.24, minimalistické linuxové distribuce zaměřené na bezpečnost Alpine Linux (Wikipedie) postavené na standardní knihovně jazyka C musl libc a BusyBoxu. Přehled novinek v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    dnes 03:33 | Komunita

    Na čem pracují vývojáři v Rustu napsaného mikrokernelového unixového operačního systému Redox OS (Wikipedie)? Byl publikován přehled vývoje za květen. Vypíchnout lze nový scheduler EEVDF nebo port desktopového prostředí Xfce na Redox OS.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 22:22 | Komunita

    Upozornění pro uživatele Asahi Linuxu: Neaktualizujte macOS na verzi 27 Golden Gate! Apple změnil detekci spouštěcích oddílů. Po aktualizaci oddíl s Asahi Linuxem nevidí. Snad je to jenom chyba.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 15:11 | Komunita

    Na webu konference Den IPv6, která se konala 4. června v Národní technické knihovně v pražských Dejvicích, jsou nyní k dispozici všechny prezentace (v PDF) a jejich videozáznamy. Organizátory konference byly i letos sdružení CESNET, CZ.NIC a NIX.CZ.

    VSladek | Komentářů: 0
    včera 13:11 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 9.1.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Vypíchnout lze vylepšené vyhledávání nebo podporu Pixel Motion Photos. Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 11:44 | Pozvánky

    Přihlaste svou přednášku na další ročník konference LinuxDays, který proběhne 3. a 4. října na FIT ČVUT v pražských Dejvicích. Příjem témat poběží do konce prázdnin, pak proběhne veřejné hlasování a následně sestavení programu.

    Petr Krčmář | Komentářů: 2
    včera 04:44 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 2.4.68 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 13 zranitelností.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    8.6. 22:44 | IT novinky

    Apple na své vývojářské konferenci WWDC26 (Worldwide Developers Conference, keynote) představil řadu novinek. Vypíchnout lze novou generaci Apple Intelligence a zbrusu novou Siri, která dostala název Siri AI. Kvůli Aktu o digitálních trzích (DMA) však funkce Siri AI nebudou v systémech iOS 27 a iPadOS 27 k dispozici uživatelům v Evropské unii.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.6. 22:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 1.18.0 distribučního frameworku Flatpak (Wikipedie), tj. technologie umožňující distribuovat aplikace v podobě jednoho instalačního souboru na různé linuxové distribuce a jejich různá vydání. Přehled novinek na GitHubu. Vypíchnout lze podporu rozhraní /dev/kfd pro výpočty na kartách AMD (AMDKFD).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.6. 20:44 | Nová verze

    aMule (Wikipedie), tj. multiplatformní klient pro peer-to-peer sdílení souborů pro sítě eD2k and Kademlia, byl po více než pěti letech od vydání poslední verze 2.3.3, vydán v nové major verzi 3.0.0 (GitHub). S novou webovou stránkou a dokumentací.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (12%)
     (8%)
     (2%)
     (15%)
     (31%)
     (3%)
     (6%)
     (3%)
     (15%)
     (26%)
    Celkem 1859 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník


    Česko podává žádost o výstavbu AI Gigafactory

    Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) vyjádřilo podporu předložení projektu AI Gigafactory CZ, který do veřejné konzultace Evropské komise zaslala společnost České Radiokomunikace (CRA) v rámci iniciativy Project AIGF CZ. Jde o významný krok k rozvoji výpočetní infrastruktury pro umělou inteligenci (AI), která je prioritou resortu. Projekt je v souladu s cíli Národní strategie umělé inteligence ČR 2030 a je již součástí návrhu Akčního plánu 2025+, který MPO připravilo a který obsahuje 86 opatření. Obrovská počítačová centra, která chce postavit Evropská unie, mají pomoci posílit pozici EU v globální soutěži v oblasti AI. V rámci iniciativy AI Continent je pro tzv. AI gigatovárny vyčleněno až 20 miliard eur (téměř 496 miliard Kč), přičemž 65 % nákladů má pokrýt soukromý investor.

    Evropská komise spolu s Evropským společným podnikem pro vysoce výkonnou výpočetní techniku (EuroHPC JU) vyzvala 9. dubna 2025 veřejné i soukromé subjekty, aby se zapojily do konzultace o budoucnosti AI Gigafactories. Půjde o rozsáhlá zařízení, jejichž smyslem je poskytovat kapacity a podílet se na vývoji a trénování složitých AI modelů v bezprecedentním měřítku. Budou integrovat masivní výpočetní výkon na úrovni 100 000 H100 pokročilých AI procesorů. V české žádosti je kromě CRA dále zapojeno i stávající české superpočítačové centrum IT4Innovations.

    20.6.2025 16:11 | Ladislav Hagara | IT novinky


    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    20.6.2025 17:49 Heretik 《小魔神》
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Česko podává žádost o výstavbu AI Gigafactory
    To je aritmeticky velmi málo peněz, na takový počet H100.

    Pořizovací ceny a další nezbytné komponenty totiž vidíme: https://docs.jarvislabs.ai/blog/h100-price

    V tomto nedostatečném objemu kapitálu projekt zákonitě selže, nebo vyjde mnohem menší nežli je chvástáno.
    20.6.2025 18:01 Xerces
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Česko podává žádost o výstavbu AI Gigafactory
    Takovej bláhovej nápad. Přesměrovat tu investici do podpory přirozené inteligence.
    20.6.2025 18:32 Peter Golis | skóre: 65 | blog: Bežné záležitosti | Bratislava
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Česko podává žádost o výstavbu AI Gigafactory
    Práve kvôli tomu hľadajú vedci inteligentný život radšej mimo planéty zem, majú väčšiu pravdepodobnosť úspechu.
    20.6.2025 19:31 Want
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Česko podává žádost o výstavbu AI Gigafactory
    Po tvých posledních příspěvcích mne to nepřekvapuje.
    20.6.2025 20:31 Peter Golis | skóre: 65 | blog: Bežné záležitosti | Bratislava
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Česko podává žádost o výstavbu AI Gigafactory
    Oni to robili ešte pred tvojím narodením.
    20.6.2025 20:05 Valgrind
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Česko podává žádost o výstavbu AI Gigafactory
    Ne, dotace je zla vzdy. A zumpa jmenem statni skolstvi je zlo z definice.
    20.6.2025 20:05 Valgrind
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Česko podává žádost o výstavbu AI Gigafactory
    Uff. Text zpravicky mi pripomina televizni tydenik z padesatych let, jak obcas je vysilano v reprize po 70 letech na statni televizi. Stat a sojuz at hlavne nic nedotuje, at radeji zrusi souvisejici legislativu, aby soukromnik ktery to chce, to proste mohl postavit. Tot vse.
    21.6.2025 07:42 Xerces
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Česko podává žádost o výstavbu AI Gigafactory
    Hlavně my jednodušší lidi jsme pak zmateni, jestli teda podporovat datová, centra, zbrojení, Tibet, nebo Green Deal.
    21.6.2025 08:09 Heretik 《小魔神》
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Česko podává žádost o výstavbu AI Gigafactory
    Tibet již podporovat nemusíte, provincie Xizang je nyní mnohem bohatší a rozvinutější nežli Česká republika.

    Snad vám, jednodušším lidem, to aspoň trochu ulehčí živobytí. Užijte si zbrojení a Green Deal, roztomilá kontradikce.
    22.6.2025 01:06 Tibet je okupovan Cinou
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Česko podává žádost o výstavbu AI Gigafactory
    Pocet cinanu v Tibetu a pocet tibetanu v koncentracich je meritko blahobytu leda tak v Cine.
    22.6.2025 07:17 Peter Golis | skóre: 65 | blog: Bežné záležitosti | Bratislava
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Česko podává žádost o výstavbu AI Gigafactory
    Koncentrákom sa nazýva geografická oblasť obohnaná ostnatým plotom ku ktorému keď sa priblížiš, tak na teba namieria zbraň?

    Tak to bolo napríklad s ČSSR, a veľa ľudí tvrdí že to bolo lepšie ako majú teraz. Fuj.
    21.6.2025 12:24 ..
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Česko podává žádost o výstavbu AI Gigafactory
    uz jsem se bal, ze tu nikdo na ten papir nic nenablije, preci CRa nenechaj ty prachy lezet, kdyz nikdo tomu AI nerozumi, tezko nekdo vyhodnoti nejakou uspesnost, neasi... prachy zadarmo...
    21.6.2025 12:27 ..
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Česko podává žádost o výstavbu AI Gigafactory
    reklo se datacentrum a nvidia... tak na to CRa slysi, ne? vzdyt to je jejich cela strategie, jak to jeste nezavreli, kdyz maji hovno zakazky a prd zakazniku - staci se z ciziho, dlouhodobe... a kde by asi CRa jen tak vzaly vubec aspon na 1ks H100... co je na tom nejasne :-D
    23.6.2025 10:50 ..... Izak ..... | skóre: 14
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Česko podává žádost o výstavbu AI Gigafactory
    Jsem zasadne proti. 1) CR vystvala jednoho z nejvetsich odborniku na AI na svete - kdyz chtel neco v CR tvorit, hazeli mu klacky pod nohy a nmakonec jej znechutili tak, ze pohcopil, ze neni zadany a vypadl z CR. 2) CR me jednu z nejdrasich leketrin na svete, k tomu se zavazala k jentvrdsimu grendealu - takove DC nenio mozno jiz v CR postavit, nebot to co je v D stavba tridy A - tedy zadne CO2 dane, to je v buzeristanu CR stavba tridy D - tedy zcela nevyhovujici, nemozno pronajmout ani prodat, dokonce ani dedit !!!- tedy je treba ji pry ZBORIT

    Založit nové vláknoNahoru


    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.