Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
Na titulnej stránke slashdotu dnes nájdete aj správičku o Vojtěchovi Pavlíkovi. Patrí mu uznanie za vedúcu rolu v SUSE Labs a projekty, ako sú kGraft (patchovanie jadra za behu) a bootovanie počítačov zamknutých pomocou secure boot. Pôvodný článok o Vojtěchovi Pavlíkovi nájdete na IT Wire. Gratulujeme.
Tiskni
Sdílej:
Tuny lidí vynalezlo nebo udělalo tuny super věcí které nikdy nikdo nemůže použít a proto jim neděkuji. Děkuje se za něco c je připravené pro použití mas.
na serveru svete div se nepatchuji vubecAha, takze pan ma na serveru hearthbleed a shellshock, dobre vedet.
Patchovani jadra za behu je mozna v jistych kruzich desne cool (geeks, nerds), ale normalniho uzivatele to nezajima.A nebo taky na serverech ktere nejsou load-balancovane, nebo proste z nejakych duvovu neni mozne jej vysadit z behu a je nutne rychle aplikovat bezpecnostni opravu.
Normalni uzivatel by byl treba rad za funkcni suspend-to-ram na notebookuMam notebook s gentoo a vanilla kernelem a vesele suspenduju do RAM, zadne regrese tu nepozoruju, chtelo by to bug.a nebo treba za to, ze kdyz na danem notebooku zacne suspend to ram fungovat ve vanilla kernelu treba po roce, tak aby nedoslo k tomu, ze s nejakou dalsi verzi jadra se tato funkcionalita opet rozbije.
Aha, takze pan ma na serveru hearthbleedKrvácení z krbu, případně odvozenina od hearthbeat, tedy bití krbu?
Patchovani jadra za behu je mozna v jistych kruzich desne cool (geeks, nerds), ale normalniho uzivatele to nezajima.
"Normálního uživatele" to opravdu nezajímá. Ale jinak jste ve svém odhadu, odkud vyšla poptávka po kernel live patching, hodně vedle. Ani zdaleka to nebylo kvůli geekům/nerdům, kterým to připadalo cool. Ve skutečnosti to byli velcí enterprise zákazníci, kteří to potřebují pro (některé) své systémy.