Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Součástí konference IPv6 Day, která se uskuteční již příští týden ve středu, bude také prezentace s názvem Stav podpory IPv6 na domácích routerech. V průběhu této přednášky budou představena běžně dostupná zařízení pro připojení k internetu podporující IPv6. Pro potřeby prezentace zapůjčil hardware internetový obchod CZC.cz; na testu jsou nyní produkty společností ASUS, Linksys, CISCO, D-LINK, Netgear nebo Zyxel. Protože jsou zde ale i zařízení jiných značek, rozhodli se pořadatelé akce oslovit i běžné uživatele, a to s nabídkou otestování jejich vlastních routerů. Zájemci mají možnost domluvit si do konce tohoto týdne schůzku a příští pondělí přijít do IPv6 Laboratoře, kde se během tři čtvrtě hodiny dozví, zda a jak je jejich hardware připravený na přechod na IPv6. Zároveň pomohou s vytvořením unikátní databáze zařízení podporujících tento nový internetový protokol. Více informací v článku s názvem Chcete pomoci s vybudováním unikátní databáze? Přineste nám svůj router!.
Konference IPv6 Day se uskuteční 6. června v rámci celosvětové akce World IPv6 Launch. Pořadateli jednodenního setkání o IPv6 v České republice jsou sdružení CZ.NIC, EURid a NIX.cz. Zájemci o konferenci se mohou přihlásit do 1. června na stránkách www.nic.cz/ipv6day. Zde najdou také program a v den konání akce i online přenos. Ten je určený především těm, kteří se konference nemohou zúčastnit přímo a nechtěli by o prezentace přijít. Mediálními partnery konference IPv6 Day jsou Root.cz, Lupa.cz, Connect.cz, AbcLinuxu.cz, Itbiz.cz a Seznam.cz. Produktovým partnerem je internetový obchod CZC.cz.
Tiskni
Sdílej: