Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Ahojte kóderi, všimli sme si, že mnohí z vás chcú ísť aj na Rubyslavu, ktorá sa koná v rovnakom termíne ako sme pôvodne zvolili aj my. Aby ste nič nezmeškali, rozhodli sme sa posunúť termín prednášky. Radi vás všetkých uvidíme na prednáške AMD: Alebo ako som sa prestal báť a naučil milovať JavaScript 11. marca o 19:00 v Spote.
Potvrďte svoju účasť prostredníctvom Facebook eventu alebo meetup.com.
Tiskni
Sdílej:
Ahojte kóderiZdar developere…
Chodi na takoveto geeky a nerdy seslosti vubec nekdo?Já jsem byl ve středu na Prague Lambda Meetupu, ten byl dost fajn. Lidí tam bylo asi 30, z toho jedna nebo dvě ženské.
Tiež by som bol trochu confused keby som písal v takomto jazyku:
Number.MIN_VALUE < 0 // false [] + [] // "" [] + {} // "[object Object]" {} + [] // 0 {} + {} // NaN [7, 3, 5, 11].sort() // [ 11, 3, 5, 7 ] ",,," == Array((null,'cool',false,NaN,4)) // true typeof NaN // number (nie je to skratka pre Not a Number?) 10000000000000000 == 10000000000000001 // true
Number.MIN_VALUE < 0 // false
Tohle je způsobeno tím, že Number.MIN_VALUE
je nejnižší absolutní/kladná hodnota daného float typu, tj. je to kousíček nad nulou. Název je matoucí. Pokud člověk potřebuje číslo menší než jakýkoli jiný, chce to Number.NEGATIVE_INFINITY
.
[] + [] // ""
[] + {} // "[object Object]"
{} + [] // 0
{} + {} // NaN
Tohle jsou vlastnosti jazyka. Dost divný, ale v zásadě je to jedno, protože člověk stejně obvykle nepotřeuje sčítat pole a objekty...
[7, 3, 5, 11].sort() // [ 11, 3, 5, 7 ]
Řazení je lexikografické, ne numerické. Neintuitivní výchozí chování.
",,," == Array((null,'cool',false,NaN,4)) // true
Může být zjednodušeno na:
",,," == [undefined, undefined, undefined, undefined] // true
Což je prostě vlastnost operátoru == pro string a pole, viz třeba:
"1,2" == [1, 2] // true
Není to zrovna dvakrát intuitivní.
typeof NaN // number (nie je to skratka pre Not a Number?)
Tohle je naprosto v pořádku. "Not a number" se vztahuje k hodnotě, ne k typu. Viz třeba nan v C++, taky je to číselný typ. NaN je součástí definice IEEE 754 (resp. tam jsou dokonce dva NaNy 10000000000000000 == 10000000000000001 // true
JS používá double
pro reprezentaci čísel. log2(10000000000000000) ≈ 53.151, což o kousek víc, než velikost mantisy double
(53 bitů).
Tohle mi nepřijde jako problém, respektive na problém s konečnou přeností float-like typů a/nebo s konečnou kapacitou integerů narazí člověk tak nebo onak skoro v jakémkoli general purpose jazyce...
na problém s konečnou přeností float-like typů a/nebo s konečnou kapacitou integerů narazí člověk tak nebo onak skoro v jakémkoli general purpose jazyce...Viz třeba podobný problém v C.
Tohle jsou vlastnosti jazyka. Dost divný, ale v zásadě je to jedno, protože člověk stejně obvykle nepotřeuje sčítat pole a objekty...
U jazyka kde mi funkcia môže vrátiť čokoľvek je toto dosť podstatná vlastnosť. Stačí nedopatrením vrátiť pole kde som si myslel že vracia číslo, spočítať to s niečim a chyba sa prejaví o kilometer ďalej. Kým ju nájdem budem mať vytrhané vlasy
Může být zjednodušeno na:
",,," == [undefined, undefined, undefined, undefined] // true
Ešte doplním, že výsledok (null,'cool',false,NaN,4) je 4, preto vytvorí pole 4 undefined
Ešte doplním, že výsledok (null,'cool',false,NaN,4) je 4, preto vytvorí pole 4 undefinedTo mi nepřijde nijak divný, to je prostě comma operator z C/C++... Ale je pravda, že někomu, kdo nepracoval s C/C++, by to asi neintuitivní přijít mohlo.
s konečnou kapacitou integerů narazí člověk tak nebo onak skoro v jakémkoli general purpose jazyce...Python 3? Nekonečná kapacita samozřejmě fyzicky neexistuje, ale nepřekonatelným omezením je pouze velikost paměti a ne nějaké takové směšně malé číslo.
Dost divný, ale v zásadě je to jedno, protože člověk stejně obvykle nepotřeuje sčítat pole a objekty...Jeden z důvodů, proč mít typový systém, pak by se to nemuselo vůbec řešit.