Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
CrowdStrike zveřejnil analýzu příčin havárie softwaru Falcon Sensor (pdf). Kromě toho CrowdStrike překvapivě používá WordPress a žádné FE/BE řešení pro své stránky.
Tiskni
Sdílej:
voni tomu neřikaj testování ale 'dogfooding' hele jejich slovniček :O :D
Dogfooding Process by which a company uses its own products to test and improve them.
Bodejť.
CrowdSuck. How did software designed to protect customers from paralyzing system disruptions instead cause what may be the most destructive software glitch in recorded history? A 2018 antitrust case holds some clues.
According to the lawsuit, in a pique of damage control, CrowdStrike allegedly colluded with some competing software developers and a nonprofit standards organization whose leadership they controlled to blackball a group of independent third-party software testing outfits that specialized in testing and identifying defects in so-called “endpoint protection” software, a variety of cybersecurity software CrowdStrike pioneered. The complaint says that, through the nonprofit Anti-Malware Testing Standards Organization (AMTSO), the companies had promulgated a bogus new set of narrow parameters by which third-party testing shops were allowed to test their products—essentially, a Mutual Enshittification Pact—and promised to boycott and/or sue any third-party testing shops that lobbied for more expansive or rigorous testing standards.
sem slyšela dezinformační narativ že ta hlavní přičina je regulace z dilny evropský unie která microsoftu nařidila zpřistupnit api jejich kernelu třetím stranám hele :D
kdyby se unie nemontovala do věcí kterejm nerozumí tak by asi jako k žádnýmu celosvětovýmu vypadku nikdy nedošlo protože by crowdstrike prostě ten svuj nespolehlivej bastl nemoch provozovat :D
....za nejvíc nejvěčí překvapení z celýho toho vypadku považuju že takový věci jako řizení letovýho provozu se dělá na servrech s windows a ne na linuxu :O :D