Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Vážení přátelé, zveme vás na nekonvenční hackathon, který jsme připravili ve spolupráci s ČSOB. Půjde o první hackathon v Praze na kterém si budete moci zblízka osahat téma počítačové bezpečnosti, respektive toho, jak ji monitorovat. A to netradiční formou, kterou, jak věříme, udeříme na strunu toho, co vás zajímá. ČSOB připravilo jedinečné REST JSON API, které poskytuje informace o aktuálně probíhajících kyberútocích po celé ČR. V čase konání hackathonu je naše API fiktivní nicméně za generovanými útoky stojí více než jen náhodný algoritmus. API totiž simuluje souboj obranných a útočících systémů, které se vyvíjejí a přizpůsobují se jeden druhému. Oba pohání genetický algoritmus. Typy útoků a názvy postižených oblastí jsou přitom autentické. Vaším úkolem bude toto API zkonzumovat a dostupné informace zobrazit tím nejkreativnějším způsobem.
Na hackathon bychom proto rádi pozvali vývojáře všech myslitelných platforem. Od chytrých hodinek, Android aplikací, webových řešení, přes iOS aplikace až po desktopová řešení, nebo implementace CLI! Kromě vývojářů přivítáme i designéry a návrháře uživatelského rozhraní.
Ať už jste zkušenými vývojáři či grafiky, nebo se jimi chcete stát, či si danou technologii jen osahat - přijďte se s námi pobavit!
Pozvednete naši hozenou rukavici a užijete si s námi den plný netradičních zkušeností a vývojářských zážitků?
Vstup je zdarma, registrace povinná.
Kromě registrace je k účasti potřeba jen vlastní notebook, chuť si něco nového vyzkoušet a dobrá nálada (elektřinu a internet dodáme ;)).
Akce se bude konat v sobotu 21. 3. 2015, od 9:00 do 20:00 v Praze v krásných prostorách Era Svět na Jungmanově náměstí.
Občerstvení zajištěno ;). Hashtag akce je #CSOBhack. Více informací o události na GUG.cz.
Tiskni
Sdílej: