Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Na Kickstarteru běží do 29. března kampaň na podporu kostky Cuberox. Stěny této vodotěsné kostky jsou tvořeny dotykovými displeji s rozlišením 16 x 16 pixelů (LED). Uvnitř kostky se nachází procesor iMX233 ARM926J běžící na 454Mhz, 64 MB operační paměti, paměťová karta o velikosti 4 GB, baterie s kapacitou 7800mAh, WiFi, Bluetooth, akcelerometr a gyroskop. Použita je linuxová distribuce Arch Linux.
Tiskni
Sdílej:
Tak silný CPU pretože to programujú v JS? A ehm na windowse (teda aspoň čo som videl na videu)?
Akú má v tomto prípade výhodu? Okrem toho mi to pripadá strašne amatérsky ako keď banda webových vývojárov začne niečo robiť a tvária sa aké neskutočne cool to je. Na rozsvietenie pár pixelov dať na takýto hardvrér js runtime + systemd + glibc keď by úplne stačilo busybox + uclibc + lua (keď by už chceli dynamicky typovaný jazyk).
Tak v tom sa asi nezhodneme. Nie som zástancom javascriptu ako prvý jazyk. Dokážem pochopiť všeličo od asm po python ale na js nájdem na internete toľko antipatternov, skoro všetko sa správa neočakávaným spôsobom (sort, map, this ...). V podstate celý js považujem za jeden veľký cirkus na kolieskach hoc posledné 4 roky je > 90% mojich prijmov z webu a robím aj js.