Konference OpenAlt 2025 hledá přednášející. Proběhne o víkendu 1. a 2. listopadu na půdě Fakulty informačních technologií VUT v Brně. Témata konference jsou: Otevřený a svobodný software, IoT a Hnutí tvůrců, Vzdělávání, Bezpečnost a soukromí, Otevřená společnost, komunity a data, OpenMobility a další.
Nové číslo časopisu Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 153 (pdf)
Byl publikován květnový přehled dění a novinek z vývoje Asahi Linuxu, tj. Linuxu pro Apple Silicon. Vývojáře lze podpořit na Open Collective a GitHub Sponsors.
Programovací jazyk Rust (Wikipedie) dnes slaví 10 let od vydání verze 1.0. Přímo na oslavě byla vydána nová verze 1.87.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example.
Evropská komise obvinila provozovatele čínské platformy TikTok z porušování pravidel EU kvůli netransparentnosti v reklamě. Komise, která v EU plní i funkci antimonopolního úřadu, to dnes uvedla v tiskové zprávě. TikTok, který patří čínské firmě ByteDance, se může k předběžnému nálezu vyjádřit. Pokud ale podezření komise nevyvrátí, hrozí mu pokuta až do šesti procent z ročního globálního obratu.
Sovereign Tech Agency (Wikipedie), tj. agentura zabezpečující financování svobodného a otevřeného softwaru německou vládou, podpoří GFortran částkou 360 000 eur.
Microsoft hodlá zrušit zhruba tři procenta pracovních míst. Microsoft na konci loňského června zaměstnával kolem 228.000 lidí. Tři procenta z tohoto počtu představují téměř 7000 pracovních míst.
V říjnu loňského roku provedl Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) místní šetření u společnosti Seznam.cz. Krajský soud v Brně tento týden konstatoval, že toto šetření bylo nezákonné.
Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).
Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
Sdružení CZ.NIC dnes představilo své nové logo a zároveň i značku .CZ. Tento krok odstartoval postupnou změnu celé vizuální identity sdružení, která se uskuteční v průběhu následujících měsíců.
Nový grafický kabát tak dostanou mimo jiné i loga jednotlivých oddělení a projektů CZ.NIC (například Laboratoře CZ.NIC) či internetové stránky www.nic.cz. Nová značka .CZ pak má pomoci především registrátorům s propagací české národní domény směrem ke koncovým zákazníkům. Sdružení CZ.NIC změnilo své logo naposledy při přechodu na nový registrační systém FRED. Tato událost se uskutečnila na začátku října 2007, tedy téměř přesně před pěti lety. Více v tiskové zprávě na webu CZ.NIC.
Tiskni
Sdílej:
Jinak mam acera aspire 5610Z s 2GB ram a trvale docela dost spustenych aplikaci.. tak to trochu swapuje no.. :) Na lepsi stroj zatim neni, tak trpim.hm, možná bys tak trpět nemusel ... co máš za prostředí, a jak máš ty aplikace mixnutý, máš to všecko na GTK? - Okular v KDE chodí docela pěkně, 2 GiB RAM na 32bit distru ještě docela stačí, bohužel až nějaký pitominy (tuhle jsem reportoval jeden memory leak v Dragonu, například, a databázovej server puštěnej kvůli sračkonadi tomu taky moc nepřidá :-/)