Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
Thomas Hollstege informuje o další kritické chybě objevené v Ruby on Rails. Zatímco před 14 dny šlo o chybu v XML parseru, tentokrát jde o díru v implementaci JSON, která umožňuje mimo jiné SQL injection.
Tiskni
Sdílej:
Ruby je slušný jazyk ... Python je takový průměrTohle me zajima. Pred cca osmi lety jsem resil prechod z Perlu na bud Python a nebo Ruby, a Python vyhral. Od te doby jsem nehledel zpet, Python3 mi vyhovuje a jaka je situace se soucasnym Ruby, ani nevim. Tedy jaka je tedy situace ted? Proc je Ruby lepsi? U frameworku moc nevim, stranky nedelam, jen obcas "vizualizuji" data, a na to pouzivam predevsim CherryPy.
"0" == False
ale mě tuhle totálně uzemnilo (a hlavně mojí aplikaci) že
empty("0") == True
Já vím, že je to zdokumentované, ale je to zdokumentované WTF...
Chyby se objevují všude a jsem si jist, že autoři RoR (obecně všech rožšířených frameworků) jich napáchají méně, než většina patlalů v PHP.To je sice hezká statistická domněnka, nejspíše i pravdivá, ale jediné, co z ní vyplývá je, že je PHP rozšířené.
Mé srdce sice bije pro Haskell ale odhalování chyb v důležitých částech opensource nástrojů jsem měl vždy za pozitivní událost.
Když se najde chyba, můžete začít nadávat a posmívat se a nebo se radovat, že to někdo odhalil, vyšetřil a zabezpečil.
Btw. haskell a ghc prekladac jsou genialni a taky na nich ted ujizdim. Co se tyce webovych frameworku, tak jsem si hral s Happstackem (nesnasim DSL proto ne Yesod) a dela se v tom snadno. Clovek ani nemusi komentovat kod a je hned zrejmy co dela. Jediny co mi chybi je vic knihoven pro podporu e-commerce jako jsou platebni systemy, implementace nakupniho kosiku, objednavkovy modul. Chtel jsem na tom postavit jednoduchy e-shop, ale nakonec jsem vymeknul a udelal nad Spree/RoR. Kazdopadne se k tomu hodlam vratit a pokud to nekdo neudela driv, tak to doladim a hodim na Hackage.