Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Společnost Proton AG stojící za Proton Mailem a dalšími službami přidala do svého portfolia AI asistenta Lumo.
Amazon koupil společnost Bee zaměřenou na nositelnou osobní AI aktuálně nabízející náramek Pioneer (YouTube) s mikrofony zaznamenávající vše kolem [𝕏, LinkedIn].
Společnost Teufel nedávno představila svůj první open source Bluetooth reproduktor MYND.
Byla vydána verze 4.2 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Anton Carniaux, právní zástupce Microsoft France, pod přísahou: Microsoft nemůže garantovat, že data z EU nepředá do USA bez EU souhlasu, musí dodržovat americké zákony.
Byl vydán Mozilla Firefox 141.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Lokální AI umí uspořádat podobné panely do skupin. Firefox na Linuxu využívá méně paměti. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 141 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
NÚKIB upozorňuje na kritickou zranitelnost v SharePointu. Jedná se o kritickou zranitelnost typu RCE (remote code execution) – CVE-2025-53770, která umožňuje neautentizovaný vzdálený přístup a spuštění kódu, což může vést k úplnému převzetí kontroly nad serverem. Zranitelné verze jsou pouze on-premise verze a to konkrétně SharePoint Server 2016, 2019 a Subscription Edition. SharePoint Online (Microsoft 365) není touto zranitelností ohrožen.
Společnost Valve zpřísnila pravidla pro obsah, který je možné distribuovat ve službě Steam. Současně řadu her ze Steamu odstranila. V zásadách a pravidlech přibylo omezení 15: Obsah, který by mohl porušovat pravidla a normy stanovené zpracovateli plateb a souvisejícími sítěmi platebních karet a bankami nebo poskytovateli připojení k internetu. Sem spadají zejména určité druhy obsahu pouze pro dospělé.
Dánský Národní IT a telekomunikační úřad (ITST, součást Ministerstva vědy, technologie a inovace) začal svým zaměstnancům nabízet volbu mezi proprietárním a open source (založeným na GNU/Linuxu) desktopem. Jedná se o první projekt zaměřený na OSS desktopy mezi tamními vládními úřady, ale zřejmě ne poslední. ITST totiž pracuje na budování strategických partnerství s dalšími orgány, jejichž cílem je používat svobodný software a zlepšovat tak možnosti spolupráce. Pracuje se také na zkoumání způsobů, jak společně vyvíjet software. Více na serveru osor.eu.
Tiskni
Sdílej:
hned bych bral novy vykonny
paradoxní je, že linuxový desktop na tom novém výkonném jede daleko pomaleji než Windows na starém šrotu.To je docela relativní. Myslím, že to platilo do určitého kritického výkonu (imho někde okolo Pentia I). Na mém stroji jede Slackware 12 rozhodně rychleji než by jela Vista (vyšlo to tuším tak maximálně půl roku od sebe). Jestli to je v současné době jinak (můj komp je z roku 2001), tak se windows zrychlil a nebo používáš moc náročné prostředí