V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Fedora QA team dnes pořádá den testování zaměřený na grafické karty ATI s ovladačem "radeon". Připraveny jsou čerstvé live obrazy pro i386 a x86_64 sestavené z Rawhide balíků. Testování se tudíž mohou snadno zúčastnit i uživatelé jiných distribucí. Na stránce jsou popsány doporučené postupy testování. Na Freenode kanálu #fedora-qa by se dnes měl objevit i Dave Airlie, jeden z hlavních autorů ovladače.
Tiskni
Sdílej:
ta akce se mi líbí. Zrovna minulý týden jsem dumal nad tím, jak otestovat HW (grafiku a WiFi od Intelu), zda reálně dělá to, co by měl umět dle technické specifikace. Existují takové testy i pro jiný HW + aby z nich vypadlo něco užitečného pro vývojáře? A kdyby to bylo uživatelsky velmi jednoduché, nezlobil bych se - ten Live image mi zní jako dobrý nápad
Fedora Test Days se konají v podstatě každý týden, občas i vícekrát za týden Program najdete na https://fedoraproject.org/wiki/QA/Test_Days resp. https://fedoraproject.org/wiki/QA/Test_Days/F11
Uznávám, že některé Test Days jsou zajímavější (a občas mnohem jednodušší pro běžné uživatele) než jiné. U všech ale existuje možnost se něco přiučit či zeptat se profesionálů prakticky na cokoliv.
Přidám ještě pozvámku - na zítřek se chystá Power Management
Díky. Líbí se mi to čím dál víc, dokonce natolik, až mám obavy z nějakého krutého aprílu
Dobrá akce, vzhledem k tomu že jsem sice na Debianu ale čerstvým majitelem HD3200. Škoda jen že na Apríla.
Myslel jsem to tak jako že kachna. Ale asi neodolám a juknu na to, z práce to moc nešlo.
Hmm tak mne to LiveCD vubec nenabootovalo device sr0 I/O hardware error nebo co, jakoby to CD nebylo citelny ci co.