Evropská komise obvinila provozovatele čínské platformy TikTok z porušování pravidel EU kvůli netransparentnosti v reklamě. Komise, která v EU plní i funkci antimonopolního úřadu, to dnes uvedla v tiskové zprávě. TikTok, který patří čínské firmě ByteDance, se může k předběžnému nálezu vyjádřit. Pokud ale podezření komise nevyvrátí, hrozí mu pokuta až do šesti procent z ročního globálního obratu.
Sovereign Tech Agency (Wikipedie), tj. agentura zabezpečující financování svobodného a otevřeného softwaru německou vládou, podpoří GFortran částkou 360 000 eur.
Microsoft hodlá zrušit zhruba tři procenta pracovních míst. Microsoft na konci loňského června zaměstnával kolem 228.000 lidí. Tři procenta z tohoto počtu představují téměř 7000 pracovních míst.
V říjnu loňského roku provedl Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) místní šetření u společnosti Seznam.cz. Krajský soud v Brně tento týden konstatoval, že toto šetření bylo nezákonné.
Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).
Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Fedora QA team dnes pořádá den testování zaměřený na grafické karty ATI s ovladačem "radeon". Připraveny jsou čerstvé live obrazy pro i386 a x86_64 sestavené z Rawhide balíků. Testování se tudíž mohou snadno zúčastnit i uživatelé jiných distribucí. Na stránce jsou popsány doporučené postupy testování. Na Freenode kanálu #fedora-qa by se dnes měl objevit i Dave Airlie, jeden z hlavních autorů ovladače.
Tiskni
Sdílej:
ta akce se mi líbí. Zrovna minulý týden jsem dumal nad tím, jak otestovat HW (grafiku a WiFi od Intelu), zda reálně dělá to, co by měl umět dle technické specifikace. Existují takové testy i pro jiný HW + aby z nich vypadlo něco užitečného pro vývojáře? A kdyby to bylo uživatelsky velmi jednoduché, nezlobil bych se - ten Live image mi zní jako dobrý nápad
Fedora Test Days se konají v podstatě každý týden, občas i vícekrát za týden Program najdete na https://fedoraproject.org/wiki/QA/Test_Days resp. https://fedoraproject.org/wiki/QA/Test_Days/F11
Uznávám, že některé Test Days jsou zajímavější (a občas mnohem jednodušší pro běžné uživatele) než jiné. U všech ale existuje možnost se něco přiučit či zeptat se profesionálů prakticky na cokoliv.
Přidám ještě pozvámku - na zítřek se chystá Power Management
Díky. Líbí se mi to čím dál víc, dokonce natolik, až mám obavy z nějakého krutého aprílu
Dobrá akce, vzhledem k tomu že jsem sice na Debianu ale čerstvým majitelem HD3200. Škoda jen že na Apríla.
Myslel jsem to tak jako že kachna. Ale asi neodolám a juknu na to, z práce to moc nešlo.
Hmm tak mne to LiveCD vubec nenabootovalo device sr0 I/O hardware error nebo co, jakoby to CD nebylo citelny ci co.