Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Rozhodli jste se používat prostředí NetBeans, ale nejde vám v něm práce od ruky tak jako dřív. Několik zajímavých tipů najdete v blogu 10 Tips For Coding In NetBeans. Většina tipů se týká věcí, které nemusíte dělat, ale udělají je NetBeans za vás.
Tiskni
Sdílej:
V 5.5 to funguje. Staci najet na ten radek a nabidne to moznosti, kde chcete tu promenou deklarovat, jestli globalne nebo v ramci funkce. Ostatne vylepseni editoru je jednim z hlavnich cilu 6.
Jak jeden z vyvojaru nb na prednasce naznacil pribliyne toto. Proste se obcas podivame co udelali jini, a kdyz je to dobry tak to udelame taky. Oni delaji to samy.
Žárovka zkratku samozřejmě má (Alt + Enter). Co se týče předávání špatného typu, NB se chovají úplně stejně. Jinak máte pravdu, těch věcí co může editor umět je taková spousta, že nakonec bychom něco našli (na straně NB i na straně Eclipse).
To ja právě důvod, proč jsem sem dával odkaz na těch deset typů. Taky mi např. chvíli trvalo, než jsem si uvědomil, že NB udělají za mě importy lépe (a že jdou dokonce všechny doplnit (tuším, že přes CTRL+L) najednou). Akorát by to chtělo článek o víc jak 10 bodech. (Třeba manuál).