Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
DevConf.CZ 2021 je již 13. ročníkem každoročně pořádané a volně přístupné třídenní konference pro všechny open-source nadšence. V roce 2021 bude konference poprvé ve virtuálním formátu a proběhne v termínu 18. – 20. února 2021. Pokud chcete přispět do programu svou vlastní přednáškou, čas na přihlášení máte do 6. listopadu. Veškeré info naleznete na DevConf.info.
Pokud jste vývojář, technologický architekt, IT konzultant, IT student, učitel informatiky na střední či vysoké škole a nebo prostě IT nadšenec, kterého zajímají poslední trendy v otevřených technologiích, pak byste měli rozhodně zvážit návštěvu únorové akce.
Do 6. listopadu máte navíc příležitost účastnit se DevConfu nejen jako návštěvník, ale rovnou jako řečník či organizátor workshopu. Právě do tohoto data probíhá přihlašování talků/workshopů/meet-upů a to prostřednictvím cfp.devconf.info. Pokud nevíte, s čím se přihlásit, nechte se inspirovat loňským programem a nahrávkami.
Pokud vás konference zaujala, sledujte další dění na Twitteru či Facebooku, nebo přímo na webové stránce DevConf.CZ. Jelikož se jedná o opensource konferenci, je DevConf.CZ jako již tradičně zdarma (je pouze potřeba zavčas se registrovat). Všechny přednášky, prezentace a workshopy budou probíhat v angličtině.
Tiskni
Sdílej: