OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Vývojová verze správce fotek pro KDE 4 Digikam přináší především nový Batch Queue Manager, dále pak nového asistenta při prvním spuštění, různá vylepšení GUI a opravy spousty chyb.
Tiskni
Sdílej:
No, na digiKam právě přecházím (archiv asi 15 tis. fotek, doposud jsem používal MaPiVi pro jedinečnou podporu EXIF, IPTC a rychlé klávesové zkratky; ale trochu zastarale GUI a podpora pouze JPEG).
Na jednu stranu je to skvělá věc - filtrování tagů, geolocation, drag&drop tagů, exporty, atd; na druhou stranu stále neodladěné (dost často segfault bez šance tuto chybu znovu opakovat pro účely bug reportu) a nedospělé - v dokumentaci se vyzdvihuje Digital Asset Management a ukládání MetaData přímo do souborů, ale v praxi to bohužel zatím spočívá pouze ve vytvoření XMP tagů speciálně pro digiKam a možnost synchronizace "caption" a "tags" s "exif comment, iptc caption a spol" a "iptc keywords, atd.". Škoda, že používá pouze tags a ne trochu více strukturovaná data (jako IPTC).
Ta synchronizace metadat je plná chyb; nelze prohledávat IPTC location; nefunguje podpora UTF-8 pro IPTC, zatímco pro XMP je vyzdvihována. No, stačí se podívat na KDE bugs.
Přesto to vypadá dost nadějně a alespoň jsem se naučil s exiv2 ve skriptech na opravování toho, co digiKam zmršil
jde nějak nastavit, aby se jedno kořenové album nacházelo na FTP?
cesta se vyplnit dá, adresáře vidím, připojím se, ale když chci potvrdit, tak mi zahlásí, že adresář neexistuje, nebo je nečitelný a při tom v dialodovém oknu dokážu novou složku vytvořit a vše se tváří ok a práva mám snad nastavná ok