Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Do GRUBu v Librebootu byla přidána podpora adresáře /boot šifrovaného pomocí LUKSv2 s funkcí pro odvození klíče Argon2. Implementace vychází z patchů pro Arch Linux.
Tiskni
Sdílej:
smazane ty od vyrobce+mikrosoftu
Žiješ v bludu. Kdyby se ti opravdu podařilo odstranit tyto klíče, tak ti nejen nepůjde aktualizovat firmware, ale neprojde ani POSTem, protože EFI firmware se skládá se samostatně podepsaných modulů. Takže buď tam ty klíče stále jsou, nebo tvůj firmware neověřuje aktualizace a svoje moduly.
Je to prostě tak, když tě někdo zdroguje, mučí atd., tak se k tvým datům dostane. Šifrování je tedy naprosto zbytečnéDo určitej miery áno. Bezpečnosť dát nie je binárha hodnota, a ich šifrovanie je len jedno z opatrení. Ak nie sú všetky súčasti implementované správne, ľahko môžu úplne negovať tie zvyšné. Šifrovanie pripojených partícií dáta nechráni, pretože OS má prístup k dešifrovaným dátam, a teda i každý, kto má prístup do systému (a má na to práva). Šifrovanie disku pomáha, len keď niekto získa prístup k nepripojenej partícii, čiže napr. k vyradenému disku, či k stratenému/ukradnutému kľúču USB. S vypnutým počítačom to je trochu zložitejšie. Pri serveri chcete, aby sa systém spustil bez čakania na zadanie kľúča, čiže kľúč je prítomný niekde v systéme, a to v dešifrovanej forme, takže platí predošlý odsek... Pri notebooku/PC to je iné, čakanie na zadanie hesla je možné, ale sú "ľudia" ochotní ho zakaždým zadávať? Osobne notebook nepoužívam na nič, čo je hodné ochrany, tak to vôbec neriešim... Na PC citlivé dáta odomykám len keď sú potrebné. Pred aplikovaním zabezpečenia je potrebné správne vyhodnotiť riziká a zvoliť potrebný stupeň ochrany a tiež správny pomer medzi bezpečnosťou a použiteľnosťou, inak môže byť zabezpečenie väčšou prekážkou pre používateľa, ako pre útočníka. Podľa mojich skúseností, väčšina ľudí, ktorí sa chvália ako všetko šifrujú, často len zbytočne míňa výkon CPU s minimálnou reálnou ochranou dát.
takze nesifrujes system a nevadi ze by ho nekdo mohl napadnout? nesifrujes swap a nevadi ze v hibernovanem mas citliva data? nesifrujes boot a nevadi ze nekdo tam hodi keyloger?Ono sa treba na to pozriet, co je vlastne riziko ... ja napr nesifrujem /boot, ale sifrujem komplet vsetko ostatne (system, swap, /home, data, etc.). Ak by mi niekto laptop ukradol, tak podstatne data su chranene. Ked by sa mi ukradnuty laptop vratil, tak by som ho aj tak nepouzival a zo zalohy si nainstaloval novy ... principialne je stale moznost "evil maid". Poslednych 5+ rokov uz necestujeme sluzobne a vsetko sa riesi na dialku. Cize ak by mal niekto fyzicky pristup k laptopu u mna doma, tak mam vacsi problem ako len nesifrovany /boot.ja teda vsude pouzivam sifrovani celeho disku LUKS2 + Argon2 a bootloader sicherboot@systemd-boot, podepsane vlastnima efi klicema a smazane ty od vyrobce+mikrosoftu...