OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Na přelomu roku 2011 a 2012 se pět českých registrátorů domén .CZ rozhodlo podepsat domény spravované na svých jmenných serverech technologií DNSSEC. Z celkového počtu více než 883 tisíc domén .CZ je jich tak nyní tímto způsobem chráněno více než 35 procent.
„35procentní podíl domén chráněných pomocí DNSSEC opět posunul českou národní doménu na nejvyšší příčku žebříčku domén nejvyšší úrovně, které tuto technologii zavedly a využívají ji. Druhá je švédská národní doména .SE, která zavedla DNSSEC jako vůbec první na světě,“ říká Ondřej Filip, výkonný ředitel sdružení CZ.NIC. Registrátoři, kteří v nedávné době podepsali domény, jež spravují, jsou INTERNET CZ, IGNUM, ONE.CZ, GENERAL REGISTRY a AERO TRIP PRO. Přidali se tak ke společnostem ACTIVE 24, Web4U a ONESolution, jenž DNSSEC nabízejí automaticky již delší dobu.
Tiskni
Sdílej:
Pokud návštěvníkům tvých stránek není co ukrást (hesla, peníze ...), případně pokud házíš bobek na DNS spoofing, tak nezavádějNávštěvníkům stránek je vždy co ukrást, totiž obsah oněch stránek při jeho nahrazení jiným, třeba konkurenčním nebo dehonestujícím, nepravdivým ... obsahem. DNSSEC rozhodně ano kdekoli je to technicky možné.