Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.
Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Cathode Ray Dude v novém videu ukazuje autorádio Empeg Car (později Rio Car) z let 1999–2001. Šlo o jeden z prvních přehrávačů MP3 do auta. Běží na něm Linux. Vyrobeno bylo jen asi pět tisíc kusů, ale zůstala kolem nich živá komunita, viz např. web riocar.org.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Co si někteří anonymní jedinci představují pod pojmem „standardní“, nad tím opravdu zůstává rozum stát a nevěřícně zírat.
Takže, který přesně standard NTFS splňuje, aby se dal nazývat „standardní“? To bych rád ten standard někde viděl. Kde ho najdu? POSIX? ISO?
Ale vážně, uzavřenou sračku z let 198x až 1993, koupenou tenkrát v nějaké licenci ještě jako HPFS, kterou musely spousty lidí roky reverse-engineerovat, aby se vůbec dala číst, neřkuli zapisovat na standardních svobodných systémech, nelze ani náhodou označovat slovem „standardní“.
Vlákno bylo přesunuto do samostatné diskuse.
Jasně, takže já jsem ad hominem expert, zatímco ty jsi tady teď předvedl nějakou věcnou argumentaci. Výborně. Červená Karkulka má blíž k realitě než tohle.
We will keep supporting only the most common file systems that support X-attrsCož jsou všechny běžné fs používané na linuxu. Tohle není důvod to omezovat jen na ext4.
The Dropbox client uses an unrelated feature – the f_fsid field in statvfs() – as an encryption key for your account credentials. On ext4 this fsid is static, but on XFS it is dynamic (based on the major:minor device number, which can change if you e.g. swap SATA ports). If the fsid changes, the key won't fit, so the client discards all configuration and tells you to re-link the account. Found this out the hard way several months ago, after moving $HOME to another disk (yes, including xattrs – I double-checked those) and having the client mysteriously unlink from the account. After some tracing and searching, found one of those "dropbox hostkey forensic tool" GitHub repos which revealed how everything works. Wrote my own tool, which decrypted the config using the old key and reencrypted with the new one – and it magically relinked. Later on, I mentioned this on the Dropbox forums where another user was having the same problem (client mysteriously unlinking after reboot). They verified it and contacted Dropbox support; support told them "we don't support XFS"; and uh, two months later this thread happened. Sorry about that?
trapná reklama na vlastní článekCo z toho dělá reklamu a čím je to trapné?
syncthing je ůžasná záležitost, jednoduchá na správu a hlavně funkční, narozdíl od například nedodělaného (own|next)cloudTaky nevyžaduje synchronizační server.
Nu což, stejně bych takovou béčkovou službu nikdy nepoužíval. Nutit někoho používat 20 let starý koncept souborového systému, který potichu ztrácí data a který na současné velikosti disků (a s nimi související zhoršení jejich celkové spolehlivosti) není nijak přizpůsobený, je absurdní a jen to ilustruje, proč je dobré vyhnout se takové službě.
Vyžadovat souborový systém hodný 21. století — tedy ZFS nebo Btrfs — by dávalo smysl. Nicméně vyžadovat Ext4 je přesně totéž jako provozovat drive-in bufet a nařizovat zákazníkům, že pro hamburgery si smějí zajet pouze Wartburgem a nic modernějšího (neřkuli současného) není dovoleno. Wartburg má totiž obskurní a zbytečnou feature zvanou modrý kouř, kterou drive-in používá k počítání a detekci zákazníků, a kdybyste tam přijeli bez modrého kouře, tak to celé nebude fungovat.
Jo, přesně takhle^^^ debilně zní celý požadavek na předpotopní Ext4. Fujble.
Kľud. Nemusí mať všetko kontrolné súčty. :D
Tiskni
Sdílej: