plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
Dropbox představil Lepton, obrazový formát a příkaz pro bezeztrátovou kompresi a převod souborů ve formátu JPEG na formát Lepton a obráceně. Dle oznámení lze převodem .jpg na .lep ušetřit cca 22 % úložného prostoru. Zdrojové kódy Leptonu jsou k dispozici na GitHubu pod licencí Apache.
Tiskni
Sdílej:
a encoder dat na x265 , pri novších verziách bpgenc je už defaultne x265 inak treba zadat -e x265?:
-lossless enable lossless mode -e encoder select the HEVC encoder (x265, default = x265) -m level select the compression level (1=fast, 9=slow, default = 8)Tam jde dat i něco jiného?
treba dat napr. -q 10 defaultne je quantizer na 29Tak dva týdny zpět jsem zase pro změnu zkoušel sekvenci QP od 1 do těch 50 a musím říct že 29 je velmi racionálně nastavená hodnota. Na tom netřeba nic měnit ty desítko.
Spíš DropBoxu.To není jeden podnik?
To není jeden podnik?Vim já? Já jim tam nic nezálohuju. Občas odtud dostanu data od klientů co to používají (ti spolehlivější mají vlastní NAS!).
Jinak to opravdu vypadá hodně zoufale, to snad nedává vůbec smysl, nepřidávají do těch obrázků nenápadně něco (žluté tečky)?Však se taky v komentářích kdosi rozčiloval:
No vysmahl protože je to formát bitově exaktní, ale vsadil bych se že to nikdo nezkoušel a netestoval."We have used Lepton to encode 16 billion images saved to Dropbox, and .. saved Dropbox multiple petabytes of space."
Are you saying here you're willingly mutilating customer data just to save a few tens of thousands dollars in storage costs??? If I upload some images to dropbox I'm not going to get the exact same bits back out of it? Where is this even allowed in your ToS?
Ale proč ne?