V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Balíček s příkazem sudo byl vydán ve verzi 1.9.17p1. Řešeny jsou zranitelnosti CVE-2025-32462 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby host) a CVE-2025-32463 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby chroot).
Do služeb Seznam.cz se lze nově přihlásit pomocí služby MojeID [𝕏].
Bezpečnostní výzkumníci zveřejnili informace o osmi zranitelnostech, které postihují více než 700 modelů tiskáren, skenerů a štítkovačů značky Brother. Bezpečnostní upozornění vydali také další výrobci jako Fujifilm, Ricoh, Konica Minolta a Toshiba. Nejzávažnější zranitelnost CVE-2024-51978 umožňuje útočníkovi vzdáleně a bez přihlášení získat administrátorská oprávnění prostřednictvím výchozího hesla, které lze odvodit ze
… více »Společnost Oracle vlastní ochrannou známku JAVASCRIPT. Komunita kolem programovacího jazyka JavaScript zastoupena společností Deno Land vede právní bitvu za její osvobození, viz petice a otevřený dopis na javascript.tm. Do 7. srpna se k nim má vyjádřit Oracle (USPTO TTAB).
Byl představen samostatný rádiový modul Raspberry Pi Radio Module 2 s Wi-Fi a Bluetooth.
Certifikační autorita Let’s Encrypt ukončila k 4. červnu zasílání e-mailových oznámení o vypršení platnosti certifikátů. Pokud e-maily potřebujete, Let’s Encrypt doporučuje některou z monitorovacích služeb.
Článek na Linux.com je věnován podpoře dvoufaktorové autentizace v Linuxu. Představuje řešení vzniklé ve spolupráci konsorcia Linux Foundation a Fedora Projektu: ověřovací server totpcgi a modul PAM pam_url (LWN.net).
Tiskni
Sdílej:
Never turn off SELinux on your workstation. Your browser is actually running inside its own constrained SELinux domain, which means that even if attackers manage to escape the browser’s sandbox, they will have a hard time escaping the SELinux jail in order to gain a foothold on your system and install a keylogger.
SELinux jsem hlavně ani nikdy nezapnulJa bych ho mohl tak maximalne vypnout, ale neni duvod.
tohle je zrovna jedna z posledních možností, kudy dostat keylogger do systému.To mne take. Nicmene Yubykey je opravdu super vec, pokud se potrebujete rychle nalogovat, hesel mate vice - LUKS etc. a nepouzivate trivialni hesla. Pokud to nekdo takto pouziva, bude support postupne lepsi.
authhub-yubikey.noarch : YubiKey plugin for authhub drupal6-yubikey.noarch : Provides YubiKey based strong two-factor user : authentication capabilities libyubikey : C library for decrypting and parsing Yubikey One-time passwords libyubikey-devel : Development files for libyubikey yubikey-ksm.noarch : The YubiKey Key Storage Module yubikey-personalization-gui : GUI for Yubikey personalization yubikey-val.noarch : The YubiKey Validation Server pam_yubico : A Pluggable Authentication Module for yubikeys ykclient : Yubikey management library and client ykpers : Yubikey personalization program
nicméně statické heslo ti stejně z toho někdo vyboucháVzhledem k tomu, ze se to chova jako keybord, ano. Staticke heslo lze u Yubikey menit. Ale hlavne, je dlouhe (16-64 znaku), rychle "napsane" a muze mit takovy stupen "neslovnikovatosti", ze bych si ho nikdy nezapamatovat a psal desetkrat - pokud bych mel tu moznost a po tretim spatnem pokusu me treba neodstrhli.
yubikey ještě poskytuje ten centrální autorizační server.Poskytuji algoritmus pro verifikaci OTP a moznost nahrani sveho AES klice. Pak krome verifikacni serveru provozovaneho vyrobcem (Yubicloud) si muzete spustit svuj, klidne i lokalni ci na svem serveru. Mate treba podporu v PHP ci Python, muzete to integrovat do sve webove aplikace, v baliccich nahore je to jiz integrovane do Drupalu. Mate k dispozici libyubikey a muzete to tak pouzit i ve sve C/C++ aplikaci.
Ale jako hračka to vypadá také pěkně.Hracka to rozhodne neni, bezpecnost to zvysi vyrazne. Protoze se to chova jako USB klavesnice, muzete to pouzit v podstate s jakoukoliv stavajici aplikaci.
Pak krome verifikacni serveru provozovaneho vyrobcem (Yubicloud) si muzete spustit svuj, klidne i lokalniTak v tomhle mi nic nebrání ani u těch normálních OTP standardů. Potíž je v tom (a hádám, že tady to bude stejné), že ten autentizátor je nutné provozovat jen vůči jednomu verifikačnímu serveru. Resp. při ověřování je nutné znát pořadí toho vygenerovaného klíče a pokud se na to používá více serverů, tak se může stát, že se ta tolerance prázdných vygenerování rozjede a přestane fungovat... A pak samozřejmě na přístup do veřejných služeb má asi smysl používat ten jejich (těžko si dokážu představit, že při registraci někam budu zadávat adresu verifikačního serveru :)) )
Hracka to rozhodne neniSpíš jsem to myslel tak, že jak budu mít nějakou chvíli, tak to objednám a budu si s tim hrát :))