OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Fedora.cz informuje, že Vyšla Fedora 20! s kódovým označením Heisenbug. Ke stažení jsou k dispozici nejpopulárnější spiny. Vývojáři Fedory doporučují stahovat pomocí torrentů. Podrobnosti v oficiálním oznámení a poznámkách k vydání.
Tiskni
Sdílej:
A jak si nainstaluju minimal?Stačí jít do "Software" a vybrat prostředí "minimal".
A jak si udelam kompletne vlastni partitioning (napriklad sifrovany / a nesifrovany /usr)?Jo, o by mělo jít v custom partitioningu naklikat. Stačí vybrat cílový disk/disky, kliknout na "hotovo" a vybrat "chci změnit rozdělení disku". A pak už jenom přidat mountpointy, vybrat pro ně velikost, souborový systém, šifrování, atd. A pokud to nestačí, tak je tu vždy kickstart. A tam už do udělat hodně velké srandy. :)
Toto pomoci spinu nejde (ten minimal teda jo, ale uz by byla nainstalovana anaconda a plno balastu.Tak Anaconda má na starosti všechny instalace Fedory. Ale pokud vím neměla by být po instalaci nainstalována ve výsledném systému (není taky moc důvod Anacondu instalovat na normální systém, pokud člověk nechce Anaconda vyvíjet nebo testovat).
Nebo bude neco jako Gentoo handbook? Nad tim premyslim uz delsi dobu udelat na Fedoru, nijak slozity by to byt nemelo.Něco jako Fedora installation guide ?
Na uvod. Mluvil jsem o absenci DVD (a podle aktualniho smerovani Fedory pochopil tak, ze budou jen spiny). Neuvedomil jsem si, ze porad by snad bylo boot.iso a tak by sla instalace ze site (to bych potom ovsem pokazde delal rsync na released a to bych nerad).
Neplati pro instalaci z Live alias Spinu.A jak si nainstaluju minimal?Stačí jít do "Software" a vybrat prostředí "minimal".
Anacondu testuju v praci dnes a denne, takze vim co a jak ;) Uprimne, dnes je kickstart jednodussi na partitioning nez soucasna anaconda.A jak si udelam kompletne vlastni partitioning (napriklad sifrovany / a nesifrovany /usr)?Jo, o by mělo jít v custom partitioningu naklikat. Stačí vybrat cílový disk/disky, kliknout na "hotovo" a vybrat "chci změnit rozdělení disku". A pak už jenom přidat mountpointy, vybrat pro ně velikost, souborový systém, šifrování, atd. A pokud to nestačí, tak je tu vždy kickstart. A tam už do udělat hodně velké srandy. :)
Live system obsahuje i anacondu a instalace live probehne tak, ze se zkopiruje image co byl na instalacnim mediu na disk (coz mi pripomina, ze / musi byt ext4), a nasledne se fs zvetsi na velikost partition. Pokud se nejakym hackem anaconda potom i neodinstalovava, tak tam je. Jo a anaconda je dnes v default instalaci pritomna diky initial-setup (neplest s gnome-initial-setup), ktery pozaduje anacondu.Toto pomoci spinu nejde (ten minimal teda jo, ale uz by byla nainstalovana anaconda a plno balastu.Tak Anaconda má na starosti všechny instalace Fedory. Ale pokud vím neměla by být po instalaci nainstalována ve výsledném systému (není taky moc důvod Anacondu instalovat na normální systém, pokud člověk nechce Anaconda vyvíjet nebo testovat).
Ale vubec ne, Installation guide popisuje, jak si clovek nainstaluje pomoci anacondy. Gentoo handbook popisuje instalaci rucni, tj. od vytvoreni partition, instalaci zakladnich balicku pomoci portage (v pripade Fedory yum), instalace a konfigurace bootloaderu a tak. To momentalne neni ani zdaleka podporovany zpusob instalace Fedory pokud vim.Nebo bude neco jako Gentoo handbook? Nad tim premyslim uz delsi dobu udelat na Fedoru, nijak slozity by to byt nemelo.Něco jako Fedora installation guide ?
Ale vubec ne, Installation guide popisuje, jak si clovek nainstaluje pomoci anacondy. Gentoo handbook popisuje instalaci rucni, tj. od vytvoreni partition, instalaci zakladnich balicku pomoci portage (v pripade Fedory yum), instalace a konfigurace bootloaderu a tak. To momentalne neni ani zdaleka podporovany zpusob instalace Fedory pokud vim.Před časem jsem to zkoušel. Gentoo je na tohle ideální, ale i Debian se dá, stejně jako některá odvozená distra, s tím rozdílem, že pro binární Debian je praktičtější a flexibilnější instalace po balíčcích než stage3-style. Nasazoval jsem Fedoru i do OpenVZ, ale out of the box to nikdy nechodilo. Už je to tak negeekovské distro, že se to z kontejnerů vůbec nechtělo rozjet. Ale nechci křivdit, třeba má unstable Debian stejné problémy.
Ale vubec ne, Installation guide popisuje, jak si clovek nainstaluje pomoci anacondy. Gentoo handbook popisuje instalaci rucni, tj. od vytvoreni partition, instalaci zakladnich balicku pomoci portage (v pripade Fedory yum), instalace a konfigurace bootloaderu a tak. To momentalne neni ani zdaleka podporovany zpusob instalace Fedory pokud vim.To je nepodporovaný způsob instalace. Na to jsem přišel po týdenním válčení s instalací Rawhidu na USB Flashku (kde první polovinu týdne jsem strávil válkou s rozbitou anacondou v Rawhidu). Kupodivu post-inst úkony včetně toho zavaděče anaconda zvládla na jedičku. A ještě by mě zajímalo čí nápad bylo to asynchronií textové rozhraní anacondy.
Uprimne, dnes je kickstart jednodussi na partitioning nez soucasna anaconda.To tazko. Neviem co vsetci maju proti anaconde. A pritom je to uplne genailne! Staci jeden cheat a UI sa prepne do expert rezimu:
Ctrl-Alt-F2
. Po prepnuti spat kliknut na Kolotoc (tlacitko so znackou pre psy prikazany smer za chvostom) a zostava uz iba naklikat mountpointy. Neplati pro instalaci z Live alias Spinu.Ajo, jasně - na live je to celkem omezené. V zásadě se akorát rsyncne obsah live na cílový systém. Ale při použití instalačního média nebo netinstu to samozřejmě de. :)
Anacondu testuju v praci dnes a denne, takze vim co a jak ;) Uprimne, dnes je kickstart jednodussi na partitioning nez soucasna anaconda.Tak řada věci se dá prostě z principu mnohem jednoznačněji definovat několika kikstart příkazy na pár řádků. Udělat GUI co to všechno zvládne je už o dost složitější. :)
Live system obsahuje i anacondu a instalace live probehne tak, ze se zkopiruje image co byl na instalacnim mediu na disk (coz mi pripomina, ze / musi byt ext4), a nasledne se fs zvetsi na velikost partition. Pokud se nejakym hackem anaconda potom i neodinstalovava, tak tam je. Jo a anaconda je dnes v default instalaci pritomna diky initial-setup (neplest s gnome-initial-setup), ktery pozaduje anacondu.Tak sem kouknul, jak to vlastně je s Initial setupem:
boot.kernel.orgCo to je?
Preci jen Fedora je male distro, par lidi a zjistujeme, ze podporovat vse, vsude, pro vsechny je nad nase lidske sily.Nechcu rýpat nebo tak předsedo, ale hlavně že na takovéto ptákoviny se místo vždycky najde.
čo ma večšiu buducnosť MATE alebo XFCE ? prosim nechcem vyvolať žiadny glame len som dlhe roky pouzival XFCE a teraz vydim a citam vsade rastucu oblubenost MATE, ktore som tiez par krat vyskusal a pozdavalo sa mi. fakt ze vyvojary pracuju na portacii GTK3 je pekny fakt ktory len pridava k vahe zvolit si MATE.
yum --enablerepo=updates-testing update fedup
). Nebyl to produkční počítač, ale příruční X61s, kterou používám jako pokusného králíka, tahám po hospodách apod. S Fedorou si zatím jenom hraju, takže si netroufám říct "jdi do toho".