Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
V srpnu bylo oznámeno, že vlajkovou lodí Asahi Linuxu, tj. linuxové distribuce pro Apple Silicon, bude Fedora Asahi Remix. Dnes byl Fedora Asahi Remix oficiálně vydán. Vychází z Fedora Linuxu 39.
Tiskni
Sdílej:
K vláknu bych dodal, že mi vyhovuje stav, kdy o stabilitě vydání rozhoduje vývojář a ne distributor.Mě třeba trochu trápí, že v práci jedeme Grafanu, z oficiálního repa takže „rolling“, a ta má update snad každé 2 týdny. Kdyby bylo nějaké stable/LTS…
Mluvit o nějaké bezchybovosti "stable" verzí je, alespoň v případě Debianu, úplná utopie. I když pominu legendární OpenSSL fiasko, tak je to sotva pár dní, co prosili uživatele ať hlavně proboha ten "stable" neaktualizují... Nějaké sofistikované/erudované testování/patchování můžeš možná předpokládat u RedHatu nebo u SUSE (koneckonců byli to právě lidé ze SUSE, co ten poslední bug, co bez problémů prošel do Debianu, zachytili) ale rozhodně ne u Debianu...
Problém je to, že se takové jádro vůbec dostalo do té" stable" distribuce a bylo distribuované mezi lidi. Respektivě problém to je, pokud věříš na bezpečnost a funkčnost takové distribuce. Pokud nicméně chápeš, že mezi tím "stable" Debianem a tím "nebezpečným" Arch linuxem není skoro žádný rozdíl, protože nějaký sofistikovaný testování mají prakticky stejný, tak to problém samozřejmě není.
Nějaké sofistikované/erudované testování/patchování můžeš možná předpokládat u RedHatu nebo u SUSETa chyba byla v upstreamu (vanilkové LTS 6.1), takže to obsorbovaly všechny distribuce, ne?
Fedora nepoužívá LTS jádro?
AFAIK ne.
Ta chyba byla v upstreamu (vanilkové LTS 6.1), takže to obsorbovaly všechny distribuce, ne?
Všechny distribuce, které bez vlastního testování převzaly 6.1. Představa, že LTS SW je bezchybný sám o sobě je podle mně prostě mylná. Ano, je tam méně změn, ale taky jsou podstatně méně testované, protože projdou přes mnohem míň lidí, kteří je před vydáním používají. Třeba v případě kernelu zatímco s masterem pracuje (a běží na něm) většina vývojářů, tak s LTS větví pouhá hrstka lidí. Bez další práce (a tu Debian, na rozdíl od SUSE/RedHatu, nedělá) pak na tom je takové LTS klidně i hůř než master.
Většina SW nemá LTS větve vůbec a backportování patchů je pouze v režii lidí mimo ty projekty jejichž kompetence může být "různá". Jak Debian ten upstream SW dovede "vylepšit" jsme všichni viděli na příkladu OpenSSL...
AFAIK ne.Zajímavé, takže si neLTS supportují sami? (protože kernel běžný kernel má support ~3 měsíce a Fedora podle tabulky 12)
Většina SW nemá LTS větve vůbec a backportování patchů je pouze v režii lidí mimo ty projekty jejichž kompetence může být "různá".S tím souhlasím, na druhou stranu jako admina mě netěší když se něco updatuje každé 2 týdny s náhodnými změnami (viz vlákno s Maxem výše).
Zajímavé, takže si neLTS supportují sami? (protože kernel běžný kernel má support ~3 měsíce a Fedora podle tabulky 12)
Je to RedHat, kdo jiný by měl mít zdroje na maintainance kernelu? Ty verze ve Fedoře jsou ty, co se později/souběžně objeví i v RHEL (který také nemá LTS verze jádra). Nějaký "poloautamatický" výběr patchů v LTS je sice fajn, ale testování "na lidech" ve Fedoře je za mě, a očividně i za RedHat, mnohem důležitější.
S tím souhlasím, na druhou stranu jako admina mě netěší když se něco updatuje každé 2 týdny s náhodnými změnami (viz vlákno s Maxem výše).
Pokud má projekt, co používáš (klidně i ve svých závislostech - to je stále volba tvůrců toho projektu) co dva týdny náhodné změny, co něco zásadně mění nebo rozbíjí, tak je především potřeba se poohlédnout po jiném projektu, ne doufat, že nějaký náhodný dobrovolník mimo ten projekt to bude za tebe sledovat, filtrovat a sestavovat nějaké "stable" verze. Protože v těch "stable" verzích může být libovolná rozbitá kombinace patchů (včetně "vylepšení" od těch samozvaných "vývojářů" co to maintainují), kterou nikdo nikdy netestoval.
https://dl.google.com/linux/direct/google-chrome-stable_current_arm.rpm