V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Bylo oznámeno vydání distribuce Fedora Linux 39 (cs). Ke stažení je k dispozici již tradičně 5 oficiálních edic: Workstation, Server, CoreOS, IoT a Cloud. Zároveň jsou ke stažení i alternativní živá a instalační média pro Fedora Spins a Immutable Desktops.
Tiskni
Sdílej:
Fedora 39:
1. 2GB ISO obraz to je super, menej bloatware
2. ciste GNOME a 45 ver. super
3. zatial sa mi stahuje ISO obraz idem vyskusat ale predpokladam ze ak sa to nezmenilo tak je v zavadzaci na zaciatok otestovat image ci je ok to je super
4. ziadne snapy, ale core system je RPM a ostatne veci cez flatpacky to sa mi paci
5. SPINY nepacisa ti GNOME skusis ostatne desktopy a aj wayland desktop
podla mna Fedora je super. co poviete?
sudo dnf install waydroid
sudo systemctl enable --now waydroid-container
Dodám, že pokud uživatel vyžaduje proprietární NVIDIA ovladače, je možné je nainstalovat na jedno kliknutí z aplikace "Software" (či "Discover" na KDE). Není třeba nic nastavovat ani přidávat žádné repozitáře.
Jediné, co je na Fedoře trochu problém jsou některé (patentované) kodeky, dostupné pouze v RPM Fusion. Ten je nutné přidat ručně (jde opět provést přes GUI) a následně kodeky ručně nainstalovat. Bohužel, některé kodeky z nelogických důvodů neobsahují platná AppStream metadata, nezobrazí se tedy v aplikaci "Software" ani nejsou uživateli přímo nabídnuty k instalaci při pokusu o přehrání video/audio souboru využivajícího konkrétní kodek. Je tedy nutné je nainstalovat přes terminál (vše je nicméně popsáno v dokumentaci Fedory, včetně přesných příkazů) a jedná se vlastně o jediný případ, kdy jsem byl na Fedoře skutečně nucen použít terminál, jelikož funkční parita s GUI chyběla. Nicméně, běžný uživatel by tohle spíše vyřešil instalací VLC z Flathubu (a oželel by thumbnaily videí nepodporovaných formátů v Nautilu), který má všechny kodeky bundlované a funguje bez problémů.
4. snap lze odinstalovat a vcetne pridani DEB repositare Firefoxy od Mozilly je to na par minutTo tak nějak vystihuje celý ten tvůj komentář. Fedoru nainstaluješ a můžeš out-of-box používat (a nemusíš při tom sáhnout na terminál), *Ubuntu oproti tomu musíš různě ladit a zbavovat se balastu od Canonicalu, aby se ten systém používat dal a nakonec máš stejně ne příliš kvalitní bazmek, kde máš jistotu pouze v tom, že se již příliš měnit nebude, jelikož je v něm (v případě LTS vydání) až na pár výjimek dva roky starý, neaktualizovaný (a občas i rozbitý, bez šance na opravu - schválně, zkus si nějakou aktualizaci/patch sám dostat do Universe jako SRU) software.
pokud bych stal o neustale zmeny verziV čem to je dnes problém? Upgradem na novou verzi Fedory strávím 10 minut jednou za půl roku. Přijde mi to snesitelnější, než používat několik let staré a zabugované verze balíků z LTS universe.
Nakonec tomu dala hřebíček do rakve informace, že uvažují o sledování softu. Jen ta úvaha deklasovala tuto distribuci až na úplné dno.Myslíš třeba jako Debian s jejich popconem již před 20 lety nebo Ubuntu s jejich telemetrií od verze 18.04?
Zatimco fedora “ma” support a zminovany borgbackup singlecore si mohu tak fixnout sam.Odkdy má Fedora implementovat fíčury (podpora multicore je fíčura) v jednotlivých balíčcích? To je práce upstreamového projektu. Distribuce je od toho, aby integrovala a distribuovala. Taky po Applu chcete, aby implementoval fíčury v aplikacích, které najdete v App Storu?
Ubuntu je stejny pripad jako SuSE- SLES - utekli k nemu, jen proto, ze ma klikaci GUI a TUIOpět. RHEL a Fedora mají dnes grafické klikací nástroje na vše podstatné, a to i v případě serveru (viz projekty Cockpit, Fleet Commander apod.).
Fedora je spise enterprise, takze na klikatka zapomente, je to pro lidi, co Linuxu rozumi a umi jej ovladat z CMD.To platilo před mnoha lety, dnes již je cílovka Fedory trochu jinde.
Upgradoval jsem z 38 a jsem velmi spokojený.
Čekám na upgrade některých doplňků (např. hide top bar).
Narazil jsem na drobný problém při vytváření nových VPN připojení přes NM.
Při importu .ovpn souboru nové připojení blokuje SeLinux.
Lze odstranit pomocí restorecon -R ~/.cert
(škoda, že se tento problém stále vleče).
Pozitivně mne překvapilo, jak svižně Fedora funguje i na starším železe.
Za mne dobrá práce!