Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Mesa umí skrze VA-API hardwarovou podporu H.264, H.265 a VC-1. Ve Fedora Linuxu ale musí být tato podpora z důvodů softwarových patentů zakázána.
Tiskni
Sdílej:
Ony to nejspíš časem zakážou i další velké distribuce, když to teď Mesa podporuje. Ani není jisté, zda se řešení dostane do RPM Fusion. Což saje pro většinu z nás se starším železem.
Více např. v diskuzi na Redditu.
Nakonec obligátní: patenty zrušit, budižkničemy vysávající společnost přes patenty poslat na převýchovu (bez blackjack & hookers), ať si hledí dělat něco smysluplného. (Apropos, patentový systém je étatismus.)
Ony to nejspíš časem zakážou i další velké distribuceCož desktopový Linux učiní zase o něco méně použitelný pro běžné uživatele. :-/ Upřímně ani nevím, co za distro bych případnému zájemci z řad běžných uživatelů dnes doporučil. Ubuntu je v posledních letech zabugovaný zmetek se zastaralými balíčky již v době vydání, Mint ditto, Fedora je na jednu stranu jedna z nejkvalitnějších distribucí, na druhou stranu to (spolu s upstream GNOME) čas od času dokonale zabíjí různými ne příliš šťastnými rozhodnutími. Začínám mít pocit, že jediné co má dnes u desktopového Linuxu šanci na větší úspěch jsou různé specializované distribuce jako je např. SteamOS.
MPEG-2 SD film z DVB (1.5H) mi GPU transkódovalo na HEVC za 12 až 15 minút, a na CPU za 1 až 2 hodiny (záviselo to len od počtu dostupných jadier CPU). To je dosť razantný rozdiel keď GPU to zvládne 6 až 8 krát rýchlejšie na lacnom notebookovom APU.Ještě je potřeba hodnotit kvalitu/velikost. Kodek může být rychlý, ale neefektivní. U x264 a x265 se to dá normálně nastavit pomocí presetů (slow, fast, ultrafast…)