1. července Mozilla vypne službu Fakespot pro detekci podvodných recenzí v internetových obchodech. Mozilla koupila Fakespot v květnu 2023.
8. července Mozilla vypne službu Pocket (Wikipedie) pro ukládání článků z webu na později. Do 8. října si uživatelé mohou vyexportovat data. Mozilla koupila Pocket v únoru 2017. Několik měsíců byl Pocket integrovanou součástí Firefoxu.
Turris OS má aktuálně problém s aktualizací související s ukončením podpory protokolu OCSP u certifikační autority Let's Encrypt.
Nevidomý uživatel Linuxu v blogu upozornil na tristní stav přístupnosti na linuxovém desktopu (část první, druhá, závěr), přičemž stížnosti jsou podobné jako v roce 2022. Vyvolal bouřlivou odezvu. Následně např. Georges Stavracas shrnul situaci v GNOME. Debata o jiném aspektu přístupnosti, emulaci vstupu pod Waylandem, také proběhla na Redditu.
DevConf.CZ 2025, tj. open source komunitní konference sponzorovaná společností Red Hat, proběhne od 12. do 14. června v Brně na FIT VUT. Publikován byl program a spuštěna byla registrace.
Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
MojeFedora.cz informuje, že vývojová větev Fedory (Rawhide) už ve výchozím nastavení využívá Wayland místo běžného X11. Nasazení Waylandu ve Fedoře Workstation je plánovanou změnou pro Fedoru 24. A aby se vše stihlo dostatečně otestovat, tak už nyní vývojář Ray Strode změnil výchozí sezení na Wayland.
Tiskni
Sdílej:
tipuji
Coz neznamena, ze Fedora 24 bude bezet defaultne take, nebot to muze prinest radu regresi z pohledu bezneho uzivatele. Tipuji, ze rozhodnuti padne pozdeji podle toho kolik veci nebude fungovat, a jestli se je podari opravit ci doprogramovat. Ale jinak vyborna zprava.Tak ty jsi tiper? -:)
na urovni skutecne komplikovanych aplikaci, jako je photoshop, blender, bioinformaticke baliky atd to nikdy nemuze fungovatCo by konkretne nemohlo fungovat? Vstupy a vystupy mit aplikace budou a uzivatele dostanou vice moznosti jak je ovladat, nebot k existujicim eventum od mysi a klavesnice navic pribudou gesta, at jiz z touch screenu ci touchpadu a za par let treba hlasove ovladani. Po prichodu iPhone spusta lidi tvrdila, ze telefon bez klavesnice nelze ovladat a cas jasne ukazal, ze to neni pravda. Pak se tvrdilo, ze to funguje jen u jednoduchych aplikaci, ale pohled do soucasnych Apple/Android obchodu ukazuje, ze to take neni pravda.
z mainstreamoveho desktopoveho linuxu se kvuli tomu pomalu stava spatna napodobenina windowsJak Windows, tak Linux bezi na stejnych zarizenich, takze vyuzivaji stejne vstupy a Linux se zde z pozice minoritni platformy jen veze. Uzivatele pouzivajici vice OS budou preferovat stejne zakladni ovladani napric vsemi OS a nema smysl vymyslet jine chovani pokud to nema zrejmou vyhodu. Navic mi prijde, ze v poslednich letech to byl spise Microsoft, kdo napodoboval ostatni OS, ne naopak.
proste copypaste stylem oznacit - zmacknout prostredni tlacitko je mnohem rychlejsi nez nejake vybery z menu nebo i klavesove zkratky - pri mnoha typech cinnosti je ztrata tehle featury velmi zdrzujici a omezujiciMe vetsinou skutecnost, ze musim presunout ruku z klavesnice na mys brzdi a klavesova zkratka je rychlesji. Navic ovladani mysi, klikani a zejmena kolecko ma hrozivou ergonomii a je jen otazkou casu nez se vyvine nejaka trvala RSI. Gesta a touchpad jsou mensi zlo.
a pokud ma linux vypadat a fungovat jako windows, je tak nejak vcelku zbytecny - zvlast kdyz jsou ty widle defacto zadarmoNemyslim, Linux ma stale co nabidnout and GUI nebyl asi nikdy zasadni duvod pro ho pouzivat.
A ne, ruce ve vzduchu držet nebudu.
Na to nejde než reagovat citací předřečníka:
je jen otazkou casu nez se vyvine nejaka trvala RSI
Gesta a touchpad jsou mensi zlo.
Falešné dilema.
To je asi jako s tím psaním na softwarové klávesnici na dotykovém displeji: na jednu stranu stisk „klávesy“ vyžaduje prakticky nulovou sílu, na druhou stranu právě kvůli tomu je větší zátěž předloktí.
Přitom existuje celá řada dalších polohovacích zařízení. Namátkou vkládám docela velké naděje do remake MTE od Elecomu.
Nad trackballom dlho dlho premýšľam. Na vysokej škole som ich videl, pár krát som sa s tým hral, ale vtedy som nebol presvedčený. Oplatí sa to?
To je otázka. Má to jasné výhody:
Jenže problémy jsou dva, a to dost zásadní:
Namátkou vkládám docela velké naděje do remake MTE od Elecomu.Levaci budou mit nespise problem a navic to neni poradna koule
No ľaváci to majú blbé. Ja som ľavák, ale myš ovládam pravou rukou pretože nájsť ergonomikú pre ľavákov je podstatne ťažšie.
Žiadna symetrická mi zatiaľ nevyhovovala. Najhoršia bola asi najdrahšia ktorú som používal (apple).
Spomína si niekto na NeWS / Display PostScript? Konkrétne sa mi páči toto: (citácia z wikipedie)
These widgets ran all of their behaviour in the NeWS interpreter, and only required communications to an outside program (or more NeWS code) when the widget demanded it. For example, a toggle button's display routine can query the button's state (pressed or not) and change its display accordingly. The button's PostScript code can also react to mouse clicks by changing its state from "pressed" to "not pressed" and vice versa. All this can happen in the windowing server without interaction with the client program, and only when the mouse is released on the button will an event be sent off for handling.
Momentálne sa to všetko posúva k hrubým aplikáciam a tenkému serveru, ktorý len zobrazuje bitmapy no aplikácie sa píšu prevažne opačným spôsobom. Napríklad také HTML5 / QML ... aplikácie krásne zapadajú do koncepcie NeWS (deklaratívne určím aké komponenty sa majú v aplikácii nachádzať a samotná knižnica sa už stará o widgety sama). Neplánuje sa do budúcnosti vrstva, ktorá by riešila vykresľovanie mimo procesu (aj so sieťovou transparentnosťou) nech sa nemusia cez linku tlačiť bitmapy namiesto grafických primitív (hlavne u flat designu by to bolo naplácanie pár štvorcov, pár textov, pár vektorov, všetko pekne škálovateľné na hdpi)?
Samozrejme, že by sa to muselo implementovať na úrovni toolkitu. Qt má voliteľné backendy a renderovanie cez html by mi bolo prakticky ukradnuté. Horšie než tlačiť pixmapy cez úzku linku to nebude. Mimochodom v blackberry 10 to funguje celkom v pohode.
Ja som sa pýtal, či niečo také existuje. Nezaujíma ma wayland ani nič okolo. Wayland rieši zobrazovanie bitmapy. Zaujíma ma, či existuje, alebo pripravuje sa niečo na úrovni frameworku, čo by slúžilo ako transportná vrstva pre udalosti a primitíva (tak ako to má blackberry, ale otvorené). Či to bude bežať pod waylandom, mirom ... mi je úplne fuk keď to bude zvládať viacej než 1fps. Súčasný stav gtk3 / Qt5 keď prekreslenie 1 tlačidla trvá 10s lebo prenáša celé okno je naprd.
Wayland rieši zobrazovanie bitmapy.Resi jak sdilet memory buffery mezi clientem a serverem, co je v tech bufferech a v jakem formatu je jina otazka, a mohou a nemusi to byt bitmapy
Súčasný stav gtk3 / Qt5 keď prekreslenie 1 tlačidla trvá 10s lebo prenáša celé okno je naprd.10s je hodne prehnane a stejna situace je v soucasnych X11, tedy zadna regrese. Ohlednuli od situace, ze tu mame HTML5/JS, tak se pouziva a existuje treba SPICE protokol a GTK ma [stale spise experimentalni] HTML5 backend Broadway.