Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Společnost Proton AG stojící za Proton Mailem a dalšími službami přidala do svého portfolia AI asistenta Lumo.
Amazon koupil společnost Bee zaměřenou na nositelnou osobní AI aktuálně nabízející náramek Pioneer (YouTube) s mikrofony zaznamenávající vše kolem [𝕏, LinkedIn].
Společnost Teufel nedávno představila svůj první open source Bluetooth reproduktor MYND.
Jeden z vývojářů zveřejnil testy a popisuje vývoj ffvp8 - nové, rychlejší a svobodnější implementace dekodéru pro video formát VP8 od Googlu, který má postupně nahrazovat Adobe Flash. ffvp8 není založena na proprietárním kódu jako doposud libvpx, ale je součástí FFmpeg. Používáte-li tedy například VLC, jeho nová verze bude tento kodek automaticky obsahovat.
Tiskni
Sdílej:
který má postupně nahrazovat Adobe Flash
Nerad chytám za slovo, ale už v tom začínám mít upřímně zmatek. Je VP8 jen formát videa, použitelný spolu s HTML5 na youtube? Nebo se jedná i o nový (interaktivní) způsob nahrazení flashe, něco jako druhý javascript?
On2 advertised for quite some that VP8′s goal was to be significantly faster to decode than H.264. When I saw the spec, I waited for the punchline, but apparently they were serious. There’s nothing wrong with being of similar speed or a bit slower — but I was rather confused as to the fact that their design didn’t match their stated goal at all. What apparently happened is they had multiple profiles of VP8 — high and low complexity profiles. They marketed the performance of the low complexity ones while touting the quality of the high complexity ones, a tad dishonest. More importantly though, practically nobody is using the low complexity modes, so anyone writing a decoder has to be prepared to handle the high complexity ones, which are the default.Proto též ten výsměch.
A napadlo vas, odborniky na video formaty a open source, ze On2 nebyla koupena kvuli implementaci, ale kvuli vlastnimu formatu?Vždyť to nikdo nepopírá. A ještě k tomu vyhodila 10 melounů na právní analýza. Jen je smutné, že na ty technické věci nezbyla ani zlámaná grešle a musí to dělat hackeři z komunity téměř zadarmo. Žel to není určitě ani poprvé a určitě ani naposled (já se s tím setkávám téměř neustále).
Kodek napsat podle specifikace je to nejmene narocne. I kdyz je ta specifikace tak spatne popsana, jako tomu je v pripade VP8 a uplna je jen v podobe implementace podle vseho. Google nekoupil kus kodu, ale leta navrhu formatu a skupinu lidi, co v tomhle oboru umi chodit.Teda zkopírovat (a ještě blbě) všeobecně uznávaný standard přidat k tomu trošku pozlátka (dodnes jsem nedošel na jiný důvod proč tak pojmenovali Golden Frames – když už u toho byly, ještě mohli zařadit Diamond packets) a udělat kolem toho reklamu pomalu jako na Persil? Fakt odborníci co v tom umí chodit. Takové odborníky co v tom umí chodit IMHO ovšem nepotřebujeme.
Teda zkopírovat (a ještě blbě) všeobecně uznávaný standard přidat k tomu trošku pozlátka (dodnes jsem nedošel na jiný důvod proč tak pojmenovali Golden Frames – když už u toho byly, ještě mohli zařadit Diamond packets) a udělat kolem toho reklamu pomalu jako na Persil? Fakt odborníci co v tom umí chodit. Takové odborníky co v tom umí chodit IMHO ovšem nepotřebujeme.Az na to, ze ten vseobecne uznavany format neni to same. Az na to, ze i kdyz jsou uzite podobne transformace, s podobnymi parametry, tak to neni to same. Az na to, ze si velice peclive hlidali, co smi a co nesmi kvuli patentum uzivat. Coz zrovna nebyl pripade projektu Dirac... Fajn, vy ty odborniky nepotrebujete. Jini ano. A byly to jejich finance, co do nich nainvestovali.
Az na to, ze ten vseobecne uznavany format neni to sameStandard. A je to pravda, že to není úplně to samé. VP8 je jeho krutě osekaná verze.
Az na to, ze si velice peclive hlidali, co smi a co nesmi kvuli patentum uzivat.Znovu musím požádat o link. IMHO si On2 nehlídali ani starou belu a nějaké patenty jim byly ukradené a pohlídal si to až Google.
Coz zrovna nebyl pripade projektu Dirac...O čem je řeč?
Fajn, vy ty odborniky nepotrebujete. Jini ano.IMHO takové odborníky nepotřebuje nikdo, to se jim jen ti odborníci snaží vnutit, aby měli vůbec co dělat. A pokud už je někdo opravdu potřebuje, tak je to docela smutné.
A byly to jejich finance, co do nich nainvestovali.No jo, jinak totiž hrozilo to, že by se mohli unudit k smrti. A nebo, že by ty peníze shnily.
Dirac ... nastesti nezajimavou, protoze ten format se opravdu nepovedlJak nepovedl? Přehled o tom přesně nemám, ale z webu BBC R&D - Dirac jsem pochopil, že primární směřování tohoto formátu je diametrálně odlišné od VP8 nebo i H264, které se snaží o rozumnou kvalitu při bitrate vhodném např. pro online stream nebo DVB (jednotky Mb/s až cca 15 Mb/s pro rozlišení 1080i). Naopak Dirac používají pro aplikace jako:
I-frame only, takže plus pro něj platí že je vhodný pro editování. Bohužel, pak přišli hlavy pomazané (či spíš nagelované), nařídili, že je do širokého nasazení (i když tak nikdy plánován nebyl) a bylo to.
„přidaná hodnota“, kterou k tomu On2 dodalo, bylo dosud ničím nepotvrzené (zato velmi zpochybňované) tvrzeníJo? Odkuď to?
Odkaz?Ne, já prosim o odkaz k tomu tvrzení, protože jsem zatím na nic takového nenarazil a rád bych si to přečetl na vlastní oči.
I tu jeho analyzu uz nekolikrat rozporovali.[link needed]