Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Jeden z vývojářů zveřejnil testy a popisuje vývoj ffvp8 - nové, rychlejší a svobodnější implementace dekodéru pro video formát VP8 od Googlu, který má postupně nahrazovat Adobe Flash. ffvp8 není založena na proprietárním kódu jako doposud libvpx, ale je součástí FFmpeg. Používáte-li tedy například VLC, jeho nová verze bude tento kodek automaticky obsahovat.
Tiskni
Sdílej:
který má postupně nahrazovat Adobe Flash
Nerad chytám za slovo, ale už v tom začínám mít upřímně zmatek. Je VP8 jen formát videa, použitelný spolu s HTML5 na youtube? Nebo se jedná i o nový (interaktivní) způsob nahrazení flashe, něco jako druhý javascript?
On2 advertised for quite some that VP8′s goal was to be significantly faster to decode than H.264. When I saw the spec, I waited for the punchline, but apparently they were serious. There’s nothing wrong with being of similar speed or a bit slower — but I was rather confused as to the fact that their design didn’t match their stated goal at all. What apparently happened is they had multiple profiles of VP8 — high and low complexity profiles. They marketed the performance of the low complexity ones while touting the quality of the high complexity ones, a tad dishonest. More importantly though, practically nobody is using the low complexity modes, so anyone writing a decoder has to be prepared to handle the high complexity ones, which are the default.Proto též ten výsměch.
A napadlo vas, odborniky na video formaty a open source, ze On2 nebyla koupena kvuli implementaci, ale kvuli vlastnimu formatu?Vždyť to nikdo nepopírá. A ještě k tomu vyhodila 10 melounů na právní analýza. Jen je smutné, že na ty technické věci nezbyla ani zlámaná grešle a musí to dělat hackeři z komunity téměř zadarmo. Žel to není určitě ani poprvé a určitě ani naposled (já se s tím setkávám téměř neustále).
Kodek napsat podle specifikace je to nejmene narocne. I kdyz je ta specifikace tak spatne popsana, jako tomu je v pripade VP8 a uplna je jen v podobe implementace podle vseho. Google nekoupil kus kodu, ale leta navrhu formatu a skupinu lidi, co v tomhle oboru umi chodit.Teda zkopírovat (a ještě blbě) všeobecně uznávaný standard přidat k tomu trošku pozlátka (dodnes jsem nedošel na jiný důvod proč tak pojmenovali Golden Frames – když už u toho byly, ještě mohli zařadit Diamond packets) a udělat kolem toho reklamu pomalu jako na Persil? Fakt odborníci co v tom umí chodit. Takové odborníky co v tom umí chodit IMHO ovšem nepotřebujeme.
Teda zkopírovat (a ještě blbě) všeobecně uznávaný standard přidat k tomu trošku pozlátka (dodnes jsem nedošel na jiný důvod proč tak pojmenovali Golden Frames – když už u toho byly, ještě mohli zařadit Diamond packets) a udělat kolem toho reklamu pomalu jako na Persil? Fakt odborníci co v tom umí chodit. Takové odborníky co v tom umí chodit IMHO ovšem nepotřebujeme.Az na to, ze ten vseobecne uznavany format neni to same. Az na to, ze i kdyz jsou uzite podobne transformace, s podobnymi parametry, tak to neni to same. Az na to, ze si velice peclive hlidali, co smi a co nesmi kvuli patentum uzivat. Coz zrovna nebyl pripade projektu Dirac... Fajn, vy ty odborniky nepotrebujete. Jini ano. A byly to jejich finance, co do nich nainvestovali.
Az na to, ze ten vseobecne uznavany format neni to sameStandard. A je to pravda, že to není úplně to samé. VP8 je jeho krutě osekaná verze.
Az na to, ze si velice peclive hlidali, co smi a co nesmi kvuli patentum uzivat.Znovu musím požádat o link. IMHO si On2 nehlídali ani starou belu a nějaké patenty jim byly ukradené a pohlídal si to až Google.
Coz zrovna nebyl pripade projektu Dirac...O čem je řeč?
Fajn, vy ty odborniky nepotrebujete. Jini ano.IMHO takové odborníky nepotřebuje nikdo, to se jim jen ti odborníci snaží vnutit, aby měli vůbec co dělat. A pokud už je někdo opravdu potřebuje, tak je to docela smutné.
A byly to jejich finance, co do nich nainvestovali.No jo, jinak totiž hrozilo to, že by se mohli unudit k smrti. A nebo, že by ty peníze shnily.
Dirac ... nastesti nezajimavou, protoze ten format se opravdu nepovedlJak nepovedl? Přehled o tom přesně nemám, ale z webu BBC R&D - Dirac jsem pochopil, že primární směřování tohoto formátu je diametrálně odlišné od VP8 nebo i H264, které se snaží o rozumnou kvalitu při bitrate vhodném např. pro online stream nebo DVB (jednotky Mb/s až cca 15 Mb/s pro rozlišení 1080i). Naopak Dirac používají pro aplikace jako:
I-frame only, takže plus pro něj platí že je vhodný pro editování. Bohužel, pak přišli hlavy pomazané (či spíš nagelované), nařídili, že je do širokého nasazení (i když tak nikdy plánován nebyl) a bylo to.
„přidaná hodnota“, kterou k tomu On2 dodalo, bylo dosud ničím nepotvrzené (zato velmi zpochybňované) tvrzeníJo? Odkuď to?
Odkaz?Ne, já prosim o odkaz k tomu tvrzení, protože jsem zatím na nic takového nenarazil a rád bych si to přečetl na vlastní oči.
I tu jeho analyzu uz nekolikrat rozporovali.[link needed]