Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Po šesti týdnech od vydání verze 52.0 byla vydána verze 53.0 webového prohlížeče Mozilla Firefox. Z novinek lze upozornit například na nové kompaktní vzhledy – tmavý z Firefoxu Developer Edition a jeho světlá varianta. Na Linuxu byla ukončena podpora procesorů starších než Pentium 4 a AMD Opteron. Podrobné informace v poznámkách k vydání a na stránce věnované vývojářům. Řešeny jsou také bezpečnostní chyby.
Tiskni
Sdílej:
To bohužel není jediná šílená změna, zdá se, že vývojáři se rozhodli Firefox zabít ještě dřív. Dnes jsem třeba při pokusu přeložit si aktuální firefox narazil na tuhle šílenost. Doporučuji projít až do konce, ono to graduje a ke konci už to dostává nádech absurdního dramatu:
Do you really expect distributions to constantly update to the latest git snapshot of the Rust compiler just because they are updating their Firefox package?
The latest stable distribution, not the latest git snapshot. Rust has a stable release every six weeks.
Kdyby se mi nechtělo usedavě plakat, popadal bych se smíchy za břicho.
Ani na x86_64 to není žádný med, já se o to marně snažím už od včerejšího večera. :-(
První problém byl, že od nějaké doby Firefox vyžaduje gcc aspoň 4.9, zatímco Leap 42.2 má jako default 4.8. Tak jsem přidal do BuildRequires
balíčky pro gcc5 a nastavi CC
a CXX
. Pak se ukázalo, že cairo-gtk2 už není podporováno, tak jsem to změnil na cairo-gtk3 a opravil BuildRequires
. Ale kdepak, i když se buildí proti Gtk3, stejně potřebuje devel balíčky i pro Gtk2. Pak zase, že nezná --disable-rust
(no jo, rust je teď povinný), tak jsem to vyhodil a přidal rust. Ne, že prý musí být aspoň verze 1.15, takže jsem sehnal balíčky s rustem 1.15, ale chce to ještě cargo. Přidám cargo, ale prý chybí nějaký `std` crate. Trochu googlení, vypadá to, že bude potřeba ještě rust-std.
Tohle všechno byla ještě hračka, protože to všechno naštěstí selhávalo hned po minutě buildu. Ale teď mi to po 25 minutách selže na tom, že ten rust nemůže spustit linker `cc` (aby taky ano, když to má být "gcc-5
"), přitom CC, CXX i LD mám nastavené jako v mozconfig, tak v environmentu (a exportované).
Tak nevím, jestli je cílem to, aby všichni používali jen jejich vlastní buildy, nebo spíš to, aby Firefox pokud možno nepoužíval nikdo. Jestli to druhé, tak bych řekl, že na to jdou správně.