OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
H-Online píše, že podle dat, která sesbíral StatCounter, měl Firefox v prosinci v Evropě větší podíl než Internet Explorer, a to o více než půl procentního bodu. Oba prohlížeče si však od začátku roku 2010 pohoršily – souvisí to zejména s významným zvýšením počtu uživatelů Chrome.
Tiskni
Sdílej:
Asi že boli ľudia menej v práci, tak Mrkvosoft nepoužívali. (To by potom znamenalo, že doma majú Firefox a v práci... holt firmy sú firmy)
Vis malickej, az vyndas ruku z nocniku, tak mozna zjistis, ze firemni aplikace nestoji jednotky, ale klidne desitky mega a pouzivaji se desitky let. Celkem by me zajimalo, jak by si oduvodnil vydaj v milionech Kc jen kvuli tomu, ze IE pouziva preci jen debil, ze. Pritom funkcionalita se nijak nezmeni.Když je intranet na IE6, tak dává smysl ho nechat jak je a používat ho v IE6. Diletantství je ale dál používat IE6 nejen na ten intranet, ale i na všechno ostatní. Proč nenechají IE6 vyhrazený jenom pro intranet, který ho potřebuje, a nenainstalujou vedle něj nějaký normální prohlížeč?